KORKUYORLAR… Devlet Denetleme Kurulu, Devletin Dışını Da Denetleyecek…

Devlet Denetleme Kurulu’nun yetkileri genişletildi. 20 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeyle birlikte, devlet kurumlarını denetlemek için kurulan Devlet Denetleme Kurulu’nun denetim alanı genişletilerek, kooperatifleri, vakıfları da içerecek hale getirildi.

Bu yeni düzenleme de, AKP iktidarındaki bir çok düzenleme gibi, kararnameyle gerçekleştirildi. Yasa çıkarmakla uğraşmıyor faşizm. Tayyip Erdoğan’ın imzası yetiyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun yetkilerini genişleten  kararname de “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” ıimzasıyla yayımlandı.

Bu kararnameye göre; kamuya yararlı dernekler, vakıflar, kooperatifler, birlikler ile bu kurum ve kuruluşların her türlü ortaklık ve iştirakleri de Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından denetlenebilecek.

Kararnamede, bu kurumlarla ilgili olarak DDK’ya, “her türlü idari soruşturma, inceleme, araştırma ve denetleme” yetkisini veriyor. Keza bu kurumlarla ilgii, polisin, savcıların veya diğer bürokratik kurumların yetkilerinin aynısını DDK’nın da kullanabileceği belirtiliyor.

‘Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak’

CHP’li Alpay Antmen, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) denetim yetkisinin artırılmasına ilişkin açıklama yaptı.

21.08.2021 – 17:18    Güncelleme: 21.08.2021 – 17:18

‘Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak’

Facebook

Twitter

Whatsapp

Eposta

Print

Google News

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) denetim yetkisinin artırılması karşısında; “Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini elindeki denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak. Tüm sivil toplum örgütlerinin bu işe ‘yeter’ demesi, seslerini sonuna kadar çıkartmaları gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan düzenleme ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun denetleme, inceleme, araştırma ve soruşturma işlemlerini yürütebileceği kurum ve kuruluşlar arasına; kooperatifler, birlikler ve bu kuruluşların her türlü ortaklık ve iştirakleri de eklenmişti.

İLGİLİ HABER

Arzu Çerkezoğlu: DDK’ye 12 Eylül’ü hatırlatan yetkiler verildi

Arzu Çerkezoğlu: DDK’ye 12 Eylül’ü hatırlatan yetkiler verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla DDK’nin yetkisini genişletilmesine meslek örgütleri tepki gösterdi.

“Şahsım devletinin partili Cumhurbaşkanı kendi kararnamesi ile kamu kurumu niteliğindeki sivil toplum örgütlerini DDK denetimine açmış. Denetim iyidir, denetlensin, ama burada daha önemli bir şey var.Antmen, yaptığı açıklama ile yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Antmen, şunları söyledi:

Türkiye’nin partili Cumhurbaşkanı her şeyi kendisine bağlamaya çalışıyor. Baroları Adalet Bakanlığı müfettişleri denetler. Diğer kuruluşların nasıl denetleneceği kanunda bellidir. Biz denetlemeye karşı değiliz ama Varlık Fonu’ndaki şirketlerin Sayıştay denetiminden kaçırılması dururken, DDK Türkiye’deki hiçbir şeyi denetlemezken şimdi partili Cumhurbaşkanı sivil toplum örgütlerini, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerini elindeki denetleme sopasıyla hizaya getirmeye çalışacak. Artık Türkiye demokratik bir ülke değil. Barolar, tabip odaları, eczacı odaları… Tüm sivil toplum örgütlerinin bu işe ‘yeter’ demesi, seslerini sonuna kadar çıkartmaları gerekiyor.”

Sosyal ağlarda paylaşın