Erdoğan Rusya ile Ukrayna Arasındaki anlaşmayı bozdu. 5 AZOV Komutanı Ukrayna’ya verildi

Emperyalizmin oyuncağı Zelenski, Türkiye’den Ukrayna’ya dönerken, Rusya’yla yapılan anlaşma kapsamında Türkiye’de kalması gereken 5 komutanı alarak geri döndü. Ukrayna için savaşan Azov Taburunun 5 komutanı Zelenski ile aynı uçağa binerek Ukrayna’ya ulaştı.

Azov Taburu, Ukrayna’da kendinden en çok bahsettiren askeri yapılanma. Adından bahsedilmesinin sebebi Nazi örgütlenmesi olması. Taburun askerlerinin hemen tamamı nazi sembolleri taşıyor, çatışma yaşanan bölgelerde katliamlar gerçekleştiriyor…
24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin başlamasından önce de Neo-Nazi oldukları biliniyordu.
“Ukrayna’daki neo-nazi varlığı” iddiaları, Rusya’nın müdahale için gösterdiği sebeplerden biriydi.

21 Eylül’de, Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna, 200 savaş esirini takas etti. Zelenski, anlaşmanın ardından 5 Azov Taburu komutanının savaş sonuna kadar Türkiye’de kalacağını duyurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin hemen ardından Marupol’de dirençle karşılaşan Rus ordusu Azov Taburundan bir çok esir aldı. Esirler arasında bulunan 5 Azov tugayı komutanlarının suç dosyası kabarık.

İşbirlikçinin onuru olmaz, güvenilmez!

İki ülke arasında arabuluculuk asgari devlet ciddiyeti, ulusal onur gerektiren bir görevdir. Uluslararası itibar sahibi şahsiyetler, devlet görevlileri bu tür sorumluluklar alırlar. Arabuluculuk, aracılık, elçilik gibi roller üslenirler. Anlaşmalar yapılmasında pay sahibi olurlar. Bu anlaşmalara uymamaları gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü zaten üstlendiği görev iki gücün veya devletin anlaşmaya varmasını sağlamak olduğu kadar, anlaşmaya sadık kalmaları için anlaşmanın takipçisi olmaktır. Anlaşmayı bozmak diplomatik suçtur, onursuzluktur. Uluslararası ilişkilerde açıklanamayacak bir suçtur üstelik.

Anlaşmaya aracılık edip sorumluluk alıyorsunuz. Anlaşma yapanlardan bir taraf size güveniyor. Ve 5 düşman komutanının Türkiye’de kalmasına razı oluyor. Bir anlamda Türkiye yediemin oluyor.
Ancak emin olma vasfına uygun hareket etmeyerek büyük bir yüzsüzlük ve utanmazlık örneği sergileyerek 5 komutanı ülkesini ziyaret eden Zelenski’ye veriyor. Ve ülkelerine geri gönderiyor.
Yani aracılık yaptığı anlaşmayı bizzat bozuyor.

Ve bunu yalan söyleyerek yapıyor.
Erdoğan yaptığı açıklamada, “Esir mübadelesi konusunda Ukrayna tarafını dinledik. Rusya tarafı ile de görüşüyoruz. Konuyu Putin’le de görüştüm.” dedi ama bu söyledikleri de yalan çıktı.

Kremlin Azov komutanlarının Ukrayna’ya verilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada,
Türkiye’nin Azov Taburu komutanlarını serbest bırakarak anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi.
Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, esir takası anlaşması kapsamında Azov komutanlarının savaşın bitimine kadar Türkiye’de kalmalarının kararlaştırıldığını vurguladı ve serbest bırakıldıkları konusunda Rusya’nın bilgilendirilmediğini söyledi.

Sosyal ağlarda paylaşın