Hasan Saltık Hayatını Kaybetti…

2 haziran günü Hasan Saltık hayatını yitirdi…

HASAN SALTIK KİMDİR?

1964 yılında Dersim’de doğdu. İlköğrenimini Dersim’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti. Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu.[2]

Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

Grup Yorum’un yol arkadaşlığını yaptı. Ülkede devrimcilere ve özellikle Grup Yorum’a baskının en yoğun olduğu süreçlerde albüm çalışmalarında Grup Yorum’un yanında oldu. İnönü stadı konserinden tüm Bağımsız Türkiye konserlerinde de yine Grup Yorum ileydi. Hiç bir baskıya ve tehdite boyun eğmedi, Grup Yorum’un yanında olmaktan bir an bile geri durmadı…

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ortaya çıkarmaya dönük 900’ü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu Kültür’ünü, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı.

Sosyal ağlarda paylaşın