Yunanistan Konsoloslukları Önünde ADALET VE ÖZGÜRLÜK NÖBETİ…

Yunanistan’da 11 Türkiyeli devrimci, hukuksuz bir yargılamanın sonucunda, toplam 333 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar. 

Bu ceza, herhangi bir “suç” gerekçesine dayanmayan, ABD-AKP-Yunanistan Hükümeti işbirliğiyle verilmiş bir cezaydı. Ortada her birine 30 yıl ceza verilecek ne bir suç, ne bir belge, ne bir kanıt vardı.  

Bu nedenle cezanın verildiği günden bu yana, Yunanistan hükümetine yönelik protestolar sürüyor.

Atina’da kesintisiz şekilde adalet eylemleri yapılırken, Avrupa’nın hemen tüm ülkelerinde de Yunanistan Konsoloslukları veya Büyükelçilikleri önünde sürekli protesto eylemleri yapılıyor. Adalet Nöbetleri tutuluyor.  

Her hafta, bir çok konsolusluk önünde, Yunanistan’ın adaletsizliği, hukuksuzluğu, işbirlikçiliği yüzlerine tokat gibi vuruluyor. Ekim ayı içinde, sadece Yunan konsolosluk ve büyükelçilikleri önünde şu eylemler yapıldı.  

1 Ekim: Almanya Dev-Genç Yunanistan Konsolosluğu Önünde!

Almanya Dev-Gençliler Frankfurt şehrinde bulunan Yunanistan konsolosluğu önünde 11 Türkiyeli devrimci için adalet istediler. 

2 Ekim: Hollanda Halk Cephesi Adalet İçin Yunanistan Konsolosluğu Önünde!

 2 Ekim’de Hollanda Halk Cepheliler, Hollanda’nın başkenti Lahey’deki Yunanistan Konsolosluğu önündeydiler. Yunanistan konsolosluğu önünde açılan pankartta şöyle yazıyordu:

“Devrimcilik Yapmak Suç Değil,

Şeref, Namus, Onur, Tarihsel Bir Görevdir!

Yunanistan’daki 11 Türkiyeli Devrimci Tutsaklar İçin Özgürlük İstiyoruz!”1 Ekim: Almanya Dev-Genç Yunanistan Konsolosluğu Önünde!

Almanya Dev-Gençliler Frankfurt şehrinde bulunan Yunanistan konsolosluğu önünde 11 Türkiyeli devrimci için adalet istediler. 

2 Ekim: Hollanda Halk Cephesi Adalet İçin Yunanistan Konsolosluğu Önünde!

 2 Ekim’de Hollanda Halk Cepheliler, Hollanda’nın başkenti Lahey’deki Yunanistan Konsolosluğu önündeydiler. Yunanistan konsolosluğu önünde açılan pankartta şöyle yazıyordu:

“Devrimcilik Yapmak Suç Değil,

Şeref, Namus, Onur, Tarihsel Bir Görevdir!

Yunanistan’daki 11 Türkiyeli Devrimci Tutsaklar İçin Özgürlük İstiyoruz!”

6 Ekim: Berlin Halk Meclisi Yunanistan Büyükelçiliği Önünde Adalet İstiyor!

Berlin Halk Meclisi üyeleri, 6 Ekim’de Yunanistan Büyükelçiliği önünde 11 Türkiyeli devrimcinin tutuklanmasını ve ağır cezalar verilmesini protesto etti. 11 Türkiyeli devrimci için adalet istendi.

6 Ekim: Londra Yunanistan Büyükelçiliği Önü!

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Halk Cepheliler, her hafta Yunanistan devletine hukuksuzluklarını, adaletsizliklerini, işbirlikçilerini hatırlatıyorlar. 6 Ekim’de “Yunanistan’da Hapsedilen 11 Türkiyeli Devrimciye Özgürlük – Emperyalizm Ve Faşizme Karşı Savaşmak Suç Değil Görevdir” pankartı ile yine oradaydılar. 

Almanya Dev-Genç “Adalet İstiyoruz” Nöbetinin 7. Haftasında! 

Almanya Dev-Gençliler 7 haftadır sürdürdükleri adalet nöbetine 8 Ekim’de Frankfurt’taki Yunanistan Konsolosluğu önünde devam ettiler. 

13 Ekim: Yunanistan Sokaklarında Adalet ve Özgürlük Meşalesi

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Exarcheia Mahallesi’nde 13 Ekim günü tutsak 11 Türkiyeli devrimci için meşaleli yürüyüş yapıldı. Berkin – Aleksis Anıtının önünden başlayan yürüyüş sloganlarla mahalle içinde tur atılarak devam etti. Orada da şu açıklama yapıldı: “Yunan halkına hukuksuz kararın nedenlerini anlatmaya, adaletsizlik son bulana, arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar eylemlerimize devam edeceğiz.”

13 Ekim: Berlin Yunanistan Büyükelçiliği Önü! 

13 Ekim’de Yunanistan sokaklarında meşaleler yanarken Berlin’de Halk Meclisi üyeleri yine Yunanistan Büyükelciliği önünde adalet ve özgürlük için nöbetteydiler. 

13 Ekim: Londra Yunanistan Büyükelçiliği Önü!

Londra’da Halk Cephelilerin her haftaki eylemleri 13 Ekim”de de devam etti. Büyükelçilik önünde, 11 Türkiyeli devrimciye adil ve hukuki olmayan bir yargılama sonucunda 333 yıl hapis cezası verilmesinin hesabı soruldu, adaletsizlik teşhir edildi. 

20 Ekim: Berlin Halk Meclisi Adalet Nöbetinde! 

Berlin Halk Meclisi, 20 Ekim’de  Yunanistan Büyükelçiliği önündeydi. Yunan Hükümeti’nin 11 Türkiyeli Devrimciye toplam 333 yıl hapis cezası vermesinin ABD Emperyalizmi ve Türkiye Faşizmi ile işbirliği sonucu olduğu vurgulanan eylemde, “bu hukuksuz kararı tanımıyoruz” denildi.

21 Ekim’de Nöbet Londra’da! 

Yunanistan’da 11 Türkiyeli devrimciye adil olmayan bir yargılama sonucu toplamda 333 yıl hapis verilmesi kararına karşı sürdürülen adalet nöbetinde 21 Ekim’de Londra’daki Yunanistan Büyükelçiliği önünde nöbet tutuldu. Halk Cepheliler, Yunanistan Devletini teşhire devam ettiler. 

Eylemde “AKP faşizmi ile yapılan anlaşmalar ve AB-ABD emperyalizminin açık etkisi olduğu bir yargılama ile devrimci tutsakların hukuki hakları gasp edilerek verilen cezaları tanımıyoruz” denildi. 

Adalet Nöbeti Londra’da!

26 Ekim’de İngiltere Halk Cepheliler nöbetteydi. İngiltere’nin başkenti Londra’da, Yunanistan Büyükelçiliği önünde 11 Türkiyeli devrimci için adalet istendi. 

Eylemde, Yunanistan mahkemelerinin Türkiye devletine yaranmak için cezalar verdikleri teşhir edildi.

27 Ekim’de bu kez Grup Yorum üyeleri Adalet ve özgürlük nöbetindeydi. Hem de Atina’da. 

Grup Yorum üyeleri, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın önüne giderek, tutuklu 11 Türkiyeli devrimci için adalet ve özgürlük istediler. (Grup Yorum üyeleri, 3 Kasım’da yine orada olacaklarını açıkladılar.) 

Adalet ve Özgürlük Nöbeti’nde Berlin Halk Meclisi!

27 Ekim’de Yunanistan’ın Berlin Büyükelçiliği önünde de adalet ve özgürlük için nöbet vardı. 

Berlin Halk Meclisi üyeleri, büyükelçilik önündeki nöbetlerinde, haksız hukuksuz bir şekilde 333 yıl hapis cezasına çarptırılan 11 Türkiyeli devrimci için adalet istediler. Eylemde “Yunan devleti bu adaletsizliğe son verene kadar eylemlere devam edileceği” belirtildi.

29 Ekim’de Avrupa Dev-Gençliler nöbetteydi. 

Avrupa Dev-Gençliler, Almanya Frankfurt’taki Yunanistan konsolosluğu önünde Almanca, Türkçe ve Yunanca olarak attıkları sloganlarla, zalimlere her dilden seslendiler. Haklıyız Kazanacağız marşının Yunanca versiyonuyla, Yunanistan iktidarına zulümlerinin sonlarını hatırlattılar. 

31 Ekim’de nöbet, Avusturya’daydı. 

Halk Cepheliler, başkent Viyana’daki Yunanistan Konsolosluğu Önünde Türkiyeli 11 Devrimci İçin adalet nöbeti tuttular. Nöbette yapılan konuşmada ABD-AKP-Yunan Hükümetlerinin iş birliği teşhir edildi. 

Sosyal ağlarda paylaşın