Viyana’da Faşist Provokasyon

26 Haziran`da Avusturya Viyana’da devrimci, demokrat derneklere faşist saldırı gerçekleşti. Avusturya polisi ise yapılan saldırılara hiç bir müdahalede bulunmadı ve ayrıca saldırıları seyretti.

Saldırıların biri her çarşamba sokağa çıkan Avrupa Kadın Dayanışması’nın bu haftaki eylemiydi, daha sonraki saldırılar ise derneklere yönelikti. Önce Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne ardından da DİDF’e saldıran faşistler, dernek binalarının camlarını ve kapılarını kırdı. Saldırıların ardından bölgelerdeki antifaşistler toplanarak saldırıları protesto yürüyüşü düzenledi.


AVEG-KON’DAN AÇIKLAMA: FAŞİSTLER SALDIRDI POLİS SEYRETTİ

Faşist provokasyon iki gündür devrimci ve demokratlara saldırı şeklinde devam ediyor. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avusturya polisinin de saldırılar karşısında seyirci kaldığına dikkat çekti.
Yaşanan saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada AvEG-Kon şöyle dedi;
“Faşistler Avrupa Kadın Platformu’nun Çarşamba günü yaptığı eyleme saldırı girişiminde bulundu. Saldırının boşa çıkarılmasının ardından Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne (VİTİD) giden kitleye faşistler yeniden saldırıda bulundu. Dernek önünde toplanan 100 civarında faşist Türk devletinin çeteleri polisin gözetimi altında tahrik ve saldırılarını sürdürdü. Irkçı, faşist çeteleri dağıtmak yerine VİTİD binasına girmek ve kimlik kontrolü yapmak isteyen Avusturya polisi, sonrasında da saldırganları değil, antifaşist bir kişiyi gözaltına alarak, tutumunu ortaya koymuştur. Bu saldırıyı Perşembe günü protesto etmek isteyen Avrupa Kadın Dayanışması, devrimci ve antifaşistler bir kez daha aynı senaryo ile karşı karşıya kaldı. Türk faşistleri Perşembe günü akşam saatlerinde Viyana’da bulunan VİTİD’in de kullandığı işgal binasına saldırdı. Aynı sokakta bulunan DİDF lokaline de saldıran faşistler dernek lokalinin cam ve pencerelerini kırdılar.”

AvEG-Kon yaptığı açıklamada, saldırılara karşı ortak mücadele içinde olacaklarını belirterek şunları söyledi:


“Faşist Türk devletinin Viyana’daki çeteleri bu saldırı cesaretini Avusturya polisinin onları korumacı ve saldırılarına seyirci kalmasından almaktadırlar. Ancak bilinmelidir ki, devrimciler, antifaşistler birleşik mücadele ile bu saldırıları boşa çıkaracaktır. AvEG-Kon güçleri iki gündür süren bu faşist saldırılara karşı ortak mücadele içindedirler. AvEG-Kon olarak VİTİD ve DİDF’e yönelik faşist saldırılara karşı omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bu türden saldırıların devrimcileri, antifaşistleri yıldıramayacağını ve cevapsız kalmayacağının bilinmesini istiyoruz. Faşist saldırılara karşı tüm devrimci, ilerici güçleri birleşmeye ve her alanda birleşik devrimci mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” vurgu yaparak faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.