Tedavisi Engellenen İhsan Cibelik: “Biyopsi Yapmayacaksanız, Otopsi Mi Yapacaksınız?!”

Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik, 2022 yılının Mayıs ayında Alman emperyalizmi tarafından tutuklandı.
O günden bu yana Almanya hapishanelerinde tutuluyor.
İhsan Cibelik, prostat hastası. Yaklaşık 5 yıldır tedavi görüyordu. Muayene ve tedavisi engellendiği için hapishane koşullarında hastalığı daha da ilerlemiş durumda.
14 aydır tutuklu olduğu sürede, bu konuda çeşitli talepleri oldu. Ancak bu süreçte yaşadığı sıkıntılar çözülmedi. En önemlisi de biopsi talebi yerine getirilmedi.
Birkaç kez bazı tahliller yapıldı, ancak bunlardan da bir sonuç çıkmadı. Sonucu bile kendisine açıklanmadı.
Bu konuda verdiği dilekçelere cevap verilmedi.
Geçtiğimiz Haziran ayında sağlık kontrolünün yapılacağı söylenmişti. Ancak bu söz de yerine getirilmedi. Hiç bir somut adım atılmadı.
İhsan Cibelik görüşçüleriyle yaptığı son görüşmede, sorunun hala sürdüğünü bildirdi.

“Özür dilemeyin, görevinizi yapın!”
Hapishane doktoru, bugüne kadar muayene ve tedavisi için gerekenlerin yapılmaması nedeniyle geçtiğimiz günlerde Cibelik’ten özür diledi. Ancak muayenesinin ve tedavisinin neden yapılmadığını doktor da bilmiyor, veya açıklayamıyor. Cibelik, bu altı boş özür karşısında, doktora, “senin iyi niyetin bizi ilgilendirmiyor, sorun çözülmüyor, bunu çözün” cevabı verdiğini belirtti.
İhsan Cibelik çözümsüzlüğün devam etmesi üzerine dört maddelik bir mektup yazdı; bu mektupların biri hapishane idaresine, biri de avukatlarına yazıldı.
Cibelik, dilekçesinde, “eğer talepleri yerine getirilmeyecekse kendi hakkını arayacağını…” belirterek, dilekçesini “biopsi yapmayarak otopsi mi yapacaksınız ” diye bitirdi.

24 Ağustos’a Gün Alındı
Bu konuda son gelişme, 11-12 Temmuz mahkemesinde yaşandı. Mahkemede Cibelik&in dilekçesi cevaplandı ve 24 ağustosa hastahane için gün alındığı açıklandı.
Almanya hapishanelerinde, tam bir Nazi mantığı ve yöntemiyle aylardır muayenesi engellenen İhsan Cibelik’in tedavisinin takipçisi olacağız.

Sosyal ağlarda paylaşın