Para verelim suçlarımızı görmezden gelin!


ABD’de aralarında Soros’un da bulunduğu 18 ‘süper zengin’ bir mektup yayınlayarak hükümetten kendilerinin de bulunduğu süper zenginlerden servet vergisi alınmasını talep ettiler.

Dünya çapındaki artan sömürü ve yoksulluk gerçeği ABD’deki zenginleri endişelendirmiş görünüyor! Bu tablonun sürdürülemez oluşunu gayet iyi gördüklerinden olsa gerek ki zenginler kendilerinden beklenmeyen bir talepte bulunmuş oldular. Amerikan tekellerinin başındaki bu isimlerin yayınlandığı mektupta zenginler kaygılarını! şöyle dile getirdiler;

“ABD’nin, ahlaki, etik ve ekonomik olarak servetimizden daha fazla vergi alma zorunluluğu vardır. Servet vergisinden elde edilecek gelir iklim değişikliğiyle mücadelede, ekonominin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, eşit fırsatlar yaratılması ve demokratik özgürlüklerimizin güçlendirilmesinde kullanılabilir”

“Bu vergi basitçe ABD’nin en zenginlerinin tarihi yükseklikteki servetinin bir yansımasıdır. ABD’nin en zengin binde 1’i bugün alttaki yüzde 90 kadar servetin sahibidir. Bu mektubu imzalayanlar olarak alışılmadık bir servetin keyfini sürüyoruz ancak hepimiz ortak geleceğimizin sorunlarını çözen bir ABD’de yaşamak istiyoruz. Servet vergisini desteklememizin 6 kilit nedeni bulunuyor:

1-Servet vergisi iklim krizinin çözülmesinde kullanılabilir. İklim değişikliğiyle mücadele için karbon kirliliğine yönelik yeni kuralların yanında daha fazla Amerikan yatırımına ihtiyaç var. 

2-Servet vergisi Amerika için ekonomik bir kazanç olacaktır. Daha hızlı ekonomik büyüme ve başarı için bir araç olacaktır. Servet vergisi refahın yayılmasına yardımcı olacaktır. Çocuk bakımı, altyapı, sağlık ve eğitim alanında yapacak yatırımlar Amerika’nın sorunlarını çözmekle kalmayacak, verimliliği de artıracaktır. Öğrenci borçlarını silmek girişimciliğin ve artan eğitim giderlerinin etkisiyle düşen evsahipliği oranının artmasına yardımcı olacaktır.

3-Servet vergisiyle Amerikalılar daha sağlıklı olacaktır. Ülkenin en önemli uzmanları kalp rahatsızlıkları gibi sorunlarla mücadele edilmesi için daha fazla kaynak gerektiğini belirtiyor. Ayrıca gelir adaletsizliği daha kısa hayat beklentisiyle bağlantılıdır. En zengin Amerikalılar en fakir Amerikalılardan 15 yıl fazla yaşamaktadır. 

4-Servet geliri adil olacaktır. En zengin yüzde 1’in en tepesindeki yüzde 10’luk kesim bu yıl servetlerinin yüzde 3.2’si kadar vergi ödeyecek. Alt yüzde 99 ise servetlerinin yüzde 7.2’si kadar vergi ödeyecek. En şanslı olan kesimin daha fazla katkıda bulunması gerekiyor.

5-Servet geliri demokrasi ve özgürlükleri güçlendirecektir. Ülkemizin istikrarını bozan servet yoğunlaşmasının önüne geçecektir. Ekonomik eşitsizliğin yüksek olduğu ülkeler daha plütokratik hale geliyor. ABD’nin kurucuları böyle bir sorun yaşanabileceği ve ekonomik bir elitin lider olarak kendilerini yerleştirerek cumhuriyetimizin etkinliğini azaltabileceğinden korkuyordu.  Bugün ise hiçbir politika zengin elitlerin desteği olmadan belirlenmiyor. Artan eşitsizlik sebebiyle oluşan hoşnutsuzluk demokratik kurumlara olan inancı sarsmaktadır.

6-Servet vergisi vatanseverliktir. ABD’nin başarısı için elinden gelen katkıyı sunmak her Amerikalının görevidir ve zenginler bu görevden muaf değildir. Bu vergiyi ödemek sevdiğimiz ülkemizi güçlendirmek için yapabileceklerimizin en azıdır.”

Artık herkesin görebildiği yukarda ifade edilen bu tabloyu yaratan kim peki?

Bu sömürü ve yoksulluk tablosunu yaratan “daha fazla vergi verelim” diyen tekellerin ta kendisi. Şimdi yarattıkları tabloyla hiç bir sorumlulukları yokmuş gibi davranmalarının tek nedeni ise artan yoksulların öfkesinin kendilerine yönelmesinden duydukları korku! Kapitalist sömürü düzeni nasıl aksamadan devam eder, suçlarımızı nasıl gizleriz sorusuna verdikleri utanmazca bir cevap.

Tekeller para verelim suçlarımızı görmezden gelin diyor.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.