Kafe Çalışanlarından Eylem

Korona salgınına karşı, hiçbir istikrarı, tutarlığı olmayan önlemler, ekonomik, siyasi, sosyal hayatı felç ederken, halkın bir çok kesimini de mağdur ediyor; işsiz bırakıyor, yoksullaştırıyor.

Korona kısıtlamalarından etkilenen kesimlerden biri de kafe, bar, restoran işleten küçük esnaflar.  

Kafe, bar ve restoranlar, Türkiye’de 20 Kasım 2020 tarihinden bu yana kapalı. 

Kafe ve bar çalışanları, Kadıköy’de yaptıkları eylemle, işyerlerinin açılmasını istediler.

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması ve Otel ve Turizm İşçileri Sendikası’nın da katılımıyla gerçekleştirilen eylemde, özellikle bu işyerlerindeki emekçilerin çok büyük zarar gördüğü vurgulandı. 

Basın açıklamasını okuyan kafe işçisi Lizge Biter, şunları belirtti: “100 gündür işimiz ve gelirimiz yok. Mart ve haziran ayları arasında da 75 gün kapatılmıştık. Kafeler, lokantalar, meyhaneler tam 175 gündür kapalı. Barlar ise 20 Mart 2020’den beri kapalı, bugün 350 gün etti. 15 gün sonra tam 1 yıl olacak”.

“Artık Oyalamayın!”

Basın açıklamasında, 180 bin işyerinin halen kapalı olduğu, yüz bine yakın işyerinin de kapanmış olduğu vurgulanırken, AKP’nin bütün bu gerçekleri yok saydığı belirtildi. 

Açıklamanın devamında şöyle denildi: 

“Sosyal güvencemizin olmaması demek, biz çalışanları açlığa mahkûm etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Hükümet ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor! 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 180 bin iş yeri kapalı. Bu işletmelerin her birinde 10 kişi çalışsa 2 milyon insan ediyor, aileleriyle birlikte 10 milyon insan açlığa, yoksulluğa mahkûm edilmiş durumda. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bazı dostlarımız kapanan dükkanlar var diyor, yok öyle bir şey’ dedi. Ama Ticaret Bakanlığı 2020 yılında 99 bin 588 esnafın iş yerini kapattığını açıkladı. Esnaf da çalışan da oldukça zorda! Daha fazla iş yeri kapanmadan, daha fazla esnaf intihar etmeden dükkanları açın! 

Son kabine toplantısı 17 Şubat’ta yapıldı, Cumhurbaşkanı normalleşme planının ilerleyen günlerde açıklanacağını söyledi. Bugün 1 Mart hala açıklanan bir şey yok! Artık bizi oyalamayın!”

Virüs, Kafede Bulaşıyor, AKP Kongrelerinde Bulaşmıyor

Eylemde yapılan konuşmalarda, AKP’nin virüs bulaşması tehlikesine karşı kafeleri kapatırken, AKP’nin kalabalık kongreler yapması arasındaki çelişkiye de dikkat çekildi. 

Konuşmacılar, pratikteki bu çelişkileri şu sözlerle anlattılar: 

“Bazı illerde eylemlerimize engel olundu. Salgın sebep gösterildi. Salgın yüzünden 20 esnaf, 20 işçi bir araya gelip hakkını arayamıyor ama AK parti kongre yapabiliyor. İnsanlar bir lokantada oturup yemek yiyemiyor, bir kahvehanede bir bardak çay içemiyor ama Ak Parti binlerce kişiyle kongre yapabiliyor. İki kişi sahilde yürüyemiyor, parkta oturamıyor ama Ak Parti 5 bin kişiyle kongre yapabiliyor. Böyle adaletsizlik olur mu, bu virüs nasıl bir virüs ki Ak Partililere bulaşmıyor ama Ak Partililer dışındaki herkese bulaşıyor. HES KODU ile, toplu taşıma araçlarına biniliyor, kapalı yerlere giriliyorsa siyasi partiler kongre yapabiliyorsa kafeye, bara, lokantaya da gidilebilir…”

Sosyal ağlarda paylaşın