İşten çıkarma yasağı kalktı THY 2500 çalışanını işten çıkardı

“Normalleşme” ile birliktebir çok alanda olduğu gibi havacılık sektöründe de binlerce emekçi işinden edildi. Türk Hava Yolları (THY) işten çıkarma yasağının kaldırılmasının ardından 2500 çalışanını işten çıkardı.

T24’ten Adil Ergin Bağcı’ya konuşan bir THY çalışanı, işe geri dönüş için protokolü kabul etmeyenlerin işine son verildiğini, kendisi ile birlikte yaklaşık 2500 çalışanın işten çıkarıldığını belirtti. Durum hakkında bilgi veren çalışan, Protokol ile bizi baskı altında bırakarak ‘işten atılacağımız’ korkusuyla manipüle ettiler. Kabul etmeyince iş akdimize son verdiler. Kredilerimizi ödeyemiyoruz. Herkes arabalarını sattı. Önce maaşları yarı yarıya düşürdüler, sonra da protokolü kabul etmeyince işten çıkardılar. Hepimiz perişanız” dedi.

TİS’i onaylamayanlar işten atıldı

İşten çıkarılan emekçilere kurum tarafından şu mesaj gönderildi:

Küresel Covid pandemisinin yarattığı zorlayıcı ekonomik nedenlerden dolayı, 01.09.2020 tarihinden geçerli olmak üzere tüm çalışanlarımızın maaşları yeniden düzenlenmiştir.  Dolayısıyla iş sözleşmelerinde önemli değişikliklere neden olmuştur.

Bu düzenlemeye ilişkin olarak yetkili İşçi Sendikası ile ’26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin Küresel Covid-19 Pandemi Koşullarına Uyumuna İlişkin Protokol’ konusunda karşılıklı mutabakat sağlandı.

Maaş Güncelleme Bildirimi’ konulu ekli belge tarafınıza gönderilmiştir ve yasal süre içinde yazılı onayınız istendi.

Geçerli ve mücbir sebeplerden kaynaklanan esaslı değişikliği onaylamadığınız için, 01.07.2021 tarihinden itibaren 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. maddesi uyarınca iş sözleşmeniz kıdem ve ihbar tazminatı ile feshedilmiştir.”

“Geride kimseyi bırakmayacağız” demişlerdi

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 2021’in ocak ayında verdiği röportajda işten çıkarmalarla ilgili “Dünya genelinde şirketler işten çıkarma yaparken THY, ‘geride hiç kimseyi bırakmamak’ sözünün tam anlamıyla hakkını verdi. Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın tamamıyla yola devam edebilmenin tercihini yaptık. Bu tercihimizi kriz bitene kadar değiştirmeyi düşünmüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bu olayda da görüleceği üzere işçi emekçi düşmanı bu iktidarın sözlerine güvenilmez. Dün verdikleri sözü bugün bozmakta sorun yoktur. Çünkü onlar için önemli olan tek şey kârlarıdır…

Sosyal ağlarda paylaşın