İnşaat işçileri, böcekli yemekler nedeniyle yemekhaneyi dağıttı

Kalyon Holding’in yaptığı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri şantiyesinde çalışan işçiler, kötü yemeklere ve çalışma koşullarına isyan etti.

 

Finans Şehir Merkezi’nde çalışan inşaat işçileri, yetkililere defalarca yemeklerinden böcek çıktığını söylemelerine rağmen bugün de yemeklerinde aynı manzarayla karşılaştıkları için yemekhaneyi bastı.

Yandaş Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemeklerinden böcek çıkınca yemekhaneyi bastı. “İşte bundan sonra adalet böyle olacak” diyen işçiler yemekhanedeki masaları devirdi.

AKP’nin ‘beşli çetesi’nin mensuplarından Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında işçilere verilen yemek bozuk ve böcekli çıktı.

Edinilen bilgiye göre, işçiler yemeğin bozuk olması ve içerisinden hamam böceği çıkmasına tepki gösterdi. Durumu protesto eden işçiler “İşte bundan sonra adalet böyle olacak diyerek yemekhanedeki masaları devirdi.

“BÖCEKLİ YEMEKLERİ KENDİNİZ YİYİN İŞÇİLERE BU KOŞULLARI DAYATMAKTAN VAZGEÇİN”

İnşaat-Sen AKM İnşaatı Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada, çok kötü koşullarda çalıştırılan işçilere verilen yemekten böcek çıktığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

“Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi şantiyesinden defalarca skandal duyurduk. Böcekli yemek verdiler, koronalı mangal partisi yaptılar. Ama hiç utanması olmayan firma sahipleri hala işçilerin önüne böcekli yemek koyuyor. Sıcak yataklarında her gece yatan patronlar, işçilere böcekli yemeği reva görüyor. İstanbul’un ortasındaki şantiyede işçiler bunu yaşıyor, geri kalan yerlerdeki koşulları siz düşünün. Ama işçiler sizin köleniz değil. Ne koyarsam yer, ne verirsem alır diye düşünmeyeceksiniz. O yemekhanelere böcekli yemek gönderen Sembol ve Yeniyapı İnşaat Firması da Hancı Yemek Firması da bunu öğrenecek. Ömrünü o binaları yapmaya veren işçiler, bir kap sıcak yemeğin pazarlığını patronlarla yapmayacak. AKM şantiyesinde işçilere dayattığınız bu koşullara derhal son verin. Sağlıklı yemek yemek inşaat işçilerine lütuf değil kazandıkları bir haktır. Hakkımızın sonuna kadar arkasında duracağız. İnsanlık dışı koşullarda şantiyeyi yönetmeyi başarı olarak görmeyin. İşçilerin sağlığını tehdit eden uygulamaları engellemek zorundasınız. AKM şantiyesindeki insanlık dışı koşullarla ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Tüm yetkililer bu koşulların sorumlusudur. Peşinizdeyiz.”

Direnmeden hakkını savunmadan hiç bir şey elde edilmiyor.

Sosyal ağlarda paylaşın