Hala Gülistan Doku Bulunmadı ama ABLASINA 6 AY CEZA VERİLDİ

Dersim’da 5 Ocak 2020’den beri kayıp olan Gülistan Doku hala bulunmuş değil. Halen kaybolması konusunda hiç bir soruşturma da açılmış değil. Ancak AKP’nin yargısı Gülistan’ın kaybolmasından sorumlu tutulan Zeynal Abarakov’un üvey babası polis memuru Ergin Yücer’e hakaret ettiği gerekçesi ile Gülistan Doku’nun ablasına 6 ay hapis cezası verdi…

Abla Doku ile Yücer’in karşılıklı birbirinden şikayetçi olduğu davada; Yücer’in evini taşıması sırasında yaşanan olaylar nedeniyle abla Doku “tehdit, hakaret ve mala zarar vermekten” suçlanıyor. Yücer ise, “hakaret” ve Gülistan Doku’ya ait olduğu belirtilen intihar mesajlarını dijital medyada yayması nedeniyle “kişisel verileri izinsi
Savcı, mütaalasında 2 isminde cezalandırılmasını talep etti.

Doku’nun avukatı Fatma Kalsen, Yücer’in üzerine atılı suçlardan cezalandırılmasını, müvekkilin ise beraatine karar verilmesini istedi.z kaydetmek ve yaymaktan” suçlanıyor.

Hakaretten beraat

Avukatların mütalaaya karşı süre talebinde bulunmaması nedeniyle davayı karara bağlayan mahkeme, Yücer’e “Doku’ya hakaret etmekten” beraat verdi. Mahkeme, “Kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde kaydetmekten” ise Yücer’e 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, daha sonra cezanın “sanığın geleceği üzerindeki etkisini” dikkate alarak, cezayı 10 aya indirdi. Mahkeme, cezayı erteledi.

Abla Doku’ya ceza

Mahkeme, Yücer’e “Doku’ya ait kişisel verileri hukuka aykırı bir biçimde ele geçirmek veya yaymak” suçunda ise 2 yıl ceza verdi. Mahkeme bu cezayı da 1 yıl 8 aya düşürerek, erteledi.

Mahkeme, Doku’ya Engin Yücer’i “tehdit etmekten” 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 5 aya düşürerek, erteledi. Mahkeme, ayrıca abla Doku’ya “hakaret” gerekçesiyle bin 740 TL, “mala zarar vermekten” ise bin 500 TL para cezası verildi. Adli para cezalarında da hükmünün açıklanması geriye bırakıldı.

Sosyal ağlarda paylaşın