Grup Yorum’dan 9 Ağustos için Konser Başvurusu

Grup Yorum, 9 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda konser vermek için izin başvurusunda bulunduklarını duyurdu

Grup Yorumun yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz:

“9 Ağustos 2020 Pazar günü için Yenikapı Miting Alanı’na konser başvurusunda bulunduk. Yeniden milyonlarla buluşmak, konser yapma hakkımızı yeniden kazanmak istiyoruz. Hala 4 üyemiz; Ali Aracı, Sultan Gökçek, Bergün Varan ve Emel Yeşilırmak tutsak. ‘Grup Yorum’un Talepleri Taleplerimizdir’ diyen tüm aydınlara, sanatçılara, milletvekillerine çağrımızdır; sizler Grup Yorum’un talepleri için kefil oldunuz ve biliyoruz ki sizin de emeğinizle yakında meydan konserlerimizi vereceğiz, tutsak arkadaşlarımızı özgürlüklerine kavuşturacağız.”

17 Mayıs 2019’da “konser yasaklarının kaldırılması, İdil Kültür Merkezinin basılmaması, üyelerinin terör listelerinden çıkarılması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması” talepler ile açlık grevine başlayan ve daha sonra açlık grevini ölüm orucuna dönüşten GrupYorum üyeleri Helin Bölek 3 Nisan 2020´de ve Ibrahim Gökçek 7 Mayıs 2020´de şehit düşmüştü.

Grup Yorum, üyelerinin başlattığı ölüm orucuna dair sürecin başından itibaren yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamalarında “Son 5 yıldır grubumuzun karşılaşmadığı baskı, uğramadığı saldırı kalmadı. Sadece OHAL sonrası İdil Kültür Merkezimiz tam 11 defa polis baskınına uğradı. Enstrümanlarımız paramparça edildi, çalındı. İşkenceyle gözaltına alındık. Tüm üyelerimiz tutuklandı” dedi. Açıklamada, “Onlar devrimci sanatçılığı yeniden tanımlamış, direnişimiz tüm dünyada büyük bir potansiyel ortaya çıkarmıştı. Adalet haykırışımız Anadolu’dan dünyanın dört bir yanına ulaşmış, halkımız bu direnişi kendi direnişi olarak kabul etmişti” diyerek Ibrahimin cenazesine katıldıkları için grup üyeleri Dilan Ekin ve Tuğçe Tayyar hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını belirti.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.