Efendi Uşağından Memnun… BİDEN: “ERDOĞAN İLE BİR ARAYA GELMEK HARİKAYDI!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO zirvesi için gittiği Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta görüştüler.
11 Temmuz’da yapılan görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü.
Görüşme öncesinde ve sonrasında her iki taraftan yapılan açıklamalar, her zamanki klasik diplomatik ifadelerden başka bir anlam taşımıyordu.
Örneğin Erdoğan tarafından görüşmeden sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:
“NATO Liderler Zirvesi marjında ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemizde ikili ilişkilerimizi ve güvenlik alanındaki iş birliği imkânlarımızı ele aldık.”

Ne aldılar, ne sattılar, bu açıklamada yok.
Ancak Biden’in açıklaması bu konuda daha somut bir ipucu veriyor.
Emperyalist ABD Başkanı Biden, görüşme öncesi yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün TBMM’ye sevk edileceği açıklamasından duyduğu memnuniyeti” dile getirdi.
Biden, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İsveç ile ilgili yürüttüğü diplomasi ve gösterdiği liderlik için teşekkür etti.”

Uşak, İsveç’in NATO üyeliği konusunda bu güne kadarki tüm sözlerini yalayıp yutmuş, halk deyimiyle tükürdüğünü yalamış ve yine ABD emperyalizminin dediğini yapmıştır.

Efendi-Uşak Birbirlerinden Memnunlar:
Görüşme öncesi yaptıkları konuşmalarda, Tayyip Erdoğan, “yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kendisini arayarak ilettiği tebrik mesajı için” Biden’e teşekkür etti. Erdoğan, ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri için de Biden’e “şimdiden başarılar diliyorum” dedi.
Bunun üzerine Biden de Tayyip’e teşekkür ederek “Önümüzdeki beş yıl içinde sizinle bir araya gelmek için sabırsızlanıyorum.” ifadesini kullandı.

Yeni Bir Şey Yok; Efendilerin, Uşakların Adı Değişir, Sömürgecilik İlişkileri Değişmez!
Erdoğan-Biden görüşmesinde, Türkiye heyetinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldılar.
Erdoğan ve AKP iktidarı, kendilerinden önceki tüm Amerikancılara rahmet okutacak ölçüde Amerikan uşağı olduklarını bir kez daha ispatladılar.
Uzun zamandır İsveç’in NATO üyeliğine izin vermeyeceğine dair açıklamalar yapan Erdoğan, ABD Başkanı Biden’le NATO toplantısında bir araya gelmeden önce İsveç’in NATO’ya üye olmasına izin verdiğini açıkladı.
Elbette bu durum şaşırtıcı değildir.
AKP, Amerikancıdır. ABD’nin icazetiyle kurulmuş ve iktidar yapılmış bir partidir.
ABD emperyalizmi, Erdoğan’ı Irak, Libya işgalinde, Suriye saldırısında, BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) kapsamında kullanabildiği kadar kullandı. Bugün de kullanmaya devam ediyor.
Erdoğan, “ABD ile yeni bir süreci başlatıyoruz” derken yalan söylüyor. Başlayan yeni bir şey yoktur. Erdoğan en başından bu yana ABD’nin uşağıydı ve öyle de davranmaya devam edecektir. Ki bu yeni sömürge olmanın doğal bir sonucudur.
Erdoğan gitse de, Biden gitse de, bu efendi uşak ilişkisi, iktidarı yeni devralanlarca sürdürülecektir. Bu çark, bir devrim ve halk iktidarıyla kırılana kadar da böyle olacaktır.

Sosyal ağlarda paylaşın