SÜRESİZ AÇLIK DİRENİŞİ MAHKEME SALONUNDAYDI!

“117 gündür adil bir yargılanma için açlık grevindeyiz, bu yüzden bu mahkemede söz hakkımız var”

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli davasında bugün üç tutsağın konuşmalarının ardından farklı bir gelişme oldu.
Süresiz açlık grevinin 117. günündeki Eda Deniz Haydaroğlu, söz alarak “117 gündür adil bir yargılanma için açlık grevindeyiz,
bu yüzden bu mahkemede söz hakkımızın olduğunu düşünüyoruz” diyerek konuşmaya başladı.
Ancak mahkeme heyeti, bu konuşmaya tahammül edemedi. Bağırarak direnişçiyi susturmaya çalıştı.
Bu arada heyetin işaretiyle güvenlik görevlileri, Eda’yı dışarı çıkarmak için harekete geçti. Salonda bulunan izleyiciler, anında Eda Deniz Haydaroğlu’nun etrafında kenetlenerek, Eda Deniz’e saldırıya karşı barikat oldular.
Bu arada üç tutsak da hızla salondan kaçırılırcasına çıkarıldılar.

Mahkeme heyeti, daha sonra, tüm izleyicilerin salondan çıkarılması kararı verdi. Fakat bu karara rağmen, izleyiciler dışarı çıkmayarak, mahkeme iptal edilirse çıkacaklarını, ama edilmiyorsa, yerlerinden kalkmayacaklarını belirttiler.
Duruşmasının iptal edildiği açıklaması üzerine, izleyiciler, mahkemede koridora çıkarak bekleyişlerini sürdürdüler.
İzleyiciler, “bize rağmen bu mahkeme görülecekse, biz burada oturma eylemi yapacağız ve sloganlarımızla mahkemeyi yaptırmayacağız” diyerek eylemlerini sürdürdüler.

Bu arada mahkeme önünde de bir anda 11 adet polis aracının geldiği görüldü. Saldırıya hazır olarak donatılmış, uzun namlulu silahlarla gelen onlarca polis araçlardan inerek, mahkeme önüne yığıldılar. Eldivenlerini takarak, 5 kişiyi gözaltına alacakları söylentisiyle, mahkeme önünde insanlara gözdağı vermeye çalıştılar
Ancak, süresiz açlık grevindekilerin ve izleyicilerin direnişi sürdü. Mahkeme heyeti, izleyicisiz olarak duruşmayı sürdürmeye cüret edemedi ve duruşma ertelendi.
Davaya 1 Ağustos’ta devam edilecek.

Sosyal ağlarda paylaşın