ÇHD: Hapishanelerde Koronavirüs Vakaları Artıyor

Çağdaş Hukukçular Derneği, hapishanelerdeki koronavirüs artışına dikkat çekti

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Hapishane Komisyonu, hapishanelerde artan koronavirüs vakalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Son vaka haberinin Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nden geldiği belirtilen açıklamada, bugün Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyasında beyanı alınması gereken Yüksel eylemcilerinden Nazan Bozkurt’un “tutuklu bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklarda Covid-19 tespit edildiği, bu nedenle çeşitli önlemlerin alındığı, içeriye giriş çıkış olmadığı, SEGBİS’e dahi kimsenin çıkarılmadığı” gerekçesiyle SEGBİS’e çıkarılmadığı kaydedildi.
‘Siyasi ve hasta tutsaklar tahliye edilmeli’
Tutsakların en insani haklarının bile “Covid-19 tedbirleri” adı altında kısıtlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Ancak buna rağmen görülen vaka yoğunluğu hak kısıtlamalarına bahane edilen Covid-19 ile gerektiği gibi mücadele edilmediğini ortaya koymaktadır.Gelinen aşamada alınan göstermelik “tedbirlerle” hapishanelerde salgının önüne geçilememektedir, bu durum tutsaklar için ciddi risk taşımaktadır. Bu nedenle tüm siyasi ve hasta tutsaklar gecikmeksizin tahliye edilmelidir” denildi.

ÇHD Hapishane Komisyonu

Hapishanelerde her geçen gün yeni bir Covid-19 vakası görüldüğü haberleri Komisyonumuza bildirilmektedir. Son vaka haberi Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nden gelmiştir.

Bugün Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyasında beyanı alınması gereken Nazan BOZKURT “tutuklu bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklarda Covid-19 tespit edildiği, bu nedenle çeşitli önlemlerin alındığı, içeriye giriş çıkış olmadığı SEGBİS’e dahi kimsenin çıkarılmadığı” gerekçesiyle SEGBİS’e çıkarılmamıştır.

Tutsakların en insani hakları bile “Covid-19 tedbirleri” adı altında kısıtlanmaktadır ancak buna rağmen görülen vaka yoğunluğu hak kısıtlamalarına bahane edilen Covid-19 ile gerektiği gibi mücadele edilmediğini ortaya koymaktadır.

Gelinen aşamada alınan göstermelik “tedbirlerle” hapishanelerde salgının önüne geçilememektedir, bu durum tutsaklar için ciddi risk taşımaktadır. Bu nedenle tüm siyasi ve hasta tutsaklar gecikmeksizin tahliye edilmelidir.

Sosyal ağlarda paylaşın