Avusturya Viyana’da, Siyasi Tutuklulara Özgürlük İnisiyatifi Tarafından Ölüm Orucu Direnişçileri ve Filistin’deki Tutsaklar İçin Eylem Düzenlendi

Avusturya’nın Viyana şehrinde 1 Eylül Perşembe günü Opera binasının yanında Siyasi Tutuklulara Özgürlük İnisiyatifi tarafından ölüm orucu direnişçileri ve Filistin‘deki tutsaklar için eylem düzenlendi.

Saat 19.00′-20.00 arası başlayan  eylemde, adalet için ölüm orucu direnişlerini sürdüren Sibel Balaç, Gökhan Yıldırım ve İleri Kızılaltun‘un resmi bulunan pankart ve dövizlerin yanında, hukuksuz idari tutukluluğuna karşı açlık grevi direnişini 182. gününde zaferle sonuçlandıran Filistinli Khalil Awawdeh‘le ilgili de dövizler açıldı.

Eylem boyunca 257 günlere varan ölüm orucu direnişinin haklı taleplerini anlatan ve dayanışma çağrısında bulunan bildiriler dağıtıldı.

Almanca ve İngilizce yapılan konuşmalarda Sibel, Gökhan ve İleri’nin kim oldukları, neden tutuklandıkları, neden direnişe başlattıkları ve bugün yaşadıkları durumları anlatıldı.

En önemli taleplerinden biri olan hasta tutsakların serbest bırakılması ve adil yargılama olduğu anlatılırken, hapishanelerde yaşanan zulümden örnekler verildi ve durumu kritik olan hasta tutsaklardan bahsedilirken; 1 ayda yaklaşık 10 tutusağın hapishanede öldününün vurgusu yapıldı. 

Adalet uğruna can pahasına sürdürülen bu direnişin, tutsakların yaşadıkları koşullarda çoğu zaman seslerini duyurmak için tek silahları olduğu ve herkesin desteklemesi gerektiğini belirtildi.

Ardından Filistin halkının sistematik bir şekilde maruz kaldığı hukuksuz idari tutukluluğu politikasına değindi.

Son olarak İsrail askeri yönetiminin bu sindirme yöntemine karşı Khalil Awawdeh tarafından sürdürülen direniş anlatıldı.

Artık çok kritik noktaya gelen açlık grevi eylemi, 182. gününde yakın tarihte tutukluluğun kaldırılması talebi kabul edilerek zaferle sonuçlandığını ifade edildi.

“Khalil Awawdeh’in tüm Filistinli tutsakları adına kazandığı zaferi kutlu olsun” denildi. Ayrıca 1000 Filistinli tutsak tarafından hapishanelerde çoğalan baskılara karşı bugün başlayacak olan toplu açlık grevleri henüz başlamadan ikinci zafer haberi alındığı belirtildi.

Sosyal ağlarda paylaşın