Amasya, Bolu Ve Trabzon’da Yaylalar İmara Açılıyor

AKP şefi Erdoğan çevre ve doğayı yok etmeye devam ediyor. Şimdi de Amasya, Bolu ve Trabzon’da 15 yaylanın statüsü kaldırarak imara açtı. Listede dünyaca ünlü Trabzon’daki Hıdırnebi yaylası da bulunuyor.

Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar Katar Resmi Gazetesi’nde de yayınlandı. Yayınlanan karar şu şekilde “Ekli listede adları belirtilen alanların ‘yayla alanı’ olarak ilan edilmelerine ilişkin aynı listede tarih ve sayıları yazılı Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan hükümlerin yürürlükten kaldırılmasına, 6831 sayılı Orman Kanununun 17’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir” denildi. Söz konusu 17. madde bölgenin imara açılabilmesini öngörüyor.

İmara açılan yaylalar : 

Amasya: Ahmetoğlu, Keşbeli,Çukurtuzla, Melikli, Çukuryayla, Alanbaşı, Kadı Çayırı, Kulam, Peynirçayı, Düvenci, Fındıkpınar

Bolu: Göllü Ören, Yaylabeli

Trabzon: Hıdırnebi-1, Hıdırnebi-2

Doğayı talan eden Erdoğan Trabzon’dakı Hıdırnebi yaylasında 60 hektarlık alana da göz dikti. Kararnameye göre Trabzon’un en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olan Hıdırnebi Yaylası’nda bulunan 10.77 hektarlık Sertkaya köyü ile 52.48 hektarlık Kuruçam köyü yayla alanlı olmaktan çıkarıldı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ise kararnameyle ilgili olarak imara açılmasının söz konusu olmadığını söyleyerek, ”Bu tamamen orman kanunuyla alakalı bir durum. Orman mevzuatı içerisinde yaylaklar var. Yani yayla olmayan alanlar var. Bu mevzuat kapsamında bir kararname alındı. İmara açılması söz konusu değil. Burada orman alanlarının zamanla işgal edilmesi üzerine yayla evleri bu kapsamda orman idaresi yöntemine giriyor. Ama yeninden yapılaşma şartlarını değiştirmiyor ’’ diyerek Erdoğan eliyle yürütülen soygun talan ve doğa katliamını gizlemeye çalıştı.

Sosyal ağlarda paylaşın