600 bin gaz kapsülü ve TOMA suyunda kullanmak için 40 ton gaz solüsyon alımı için ihale

Geçtiğimiz günlerde bir yasal düzenleme ile MİT ve Polis’e asker ve jandarmanın envanterindeki ağır silahları kullanma yetkisi veren AKP bu yetkiyi özellikle « toplumsal olaylarda kullanmak üzere » diyerek de belirtmişti. Halka karşı kullanmak üzere ağır silahlara el koyabilecek polis. 

Polis dün de bir ihale duyurusu yaptı. 600 bin gaz kapsülü ve TOMA suyunda kullanmak için 40 ton gaz solüsyon alımı için ihale açtı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, binlerce gaz kapsülü, kalkan, TOMA’larda kullanılan suyun içerisine karıştırılan gaz solüsyonu ile kelepçe, cop ve robocop teçhizatı alımı içini haleler düzenledi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı ihale ilanları şu şekilde:

10 Mart: “OC Gaz Solüsyonu / 40 bin kg” adı altında tam 40 ton TOMA’larda kullanılan suyun içine karıştırılan gaz solüsyonu.

10 Mart: “3 bin adet OC Gaz Spreyi alımı” adı altında 3 bin adet 400 mililitrelik biber gazı spreyi.

11 Mart: “40 milimetrelik gaz fişeği ve 40 milimetrelik sis fişeği” adı altında 600 bin biber gaz kapsülü ve 20 bin adet sis bombası.

17 Mart: “2 Kısım Şeffaf Kalkan alımı” adı altında üç bini büyük boy ve iki bini de küçük boy olmak üzere toplam beşbin adet şeffaf kalkan.

Bir yandan faşist şef Erdoğan ülkede ifade özgürlüğünün, gösteri ve yürüyüş hakkının teminat altına alınacağını söylerken diğer yandan, tamamı halkın yürüyüş, gösteri gibi hak arama eylemlerinde kullanılmak üzere işkence teçhizatlarıalıyor. Gaz, jop, kelepçe, TOMA’nın suyuna katılan zehirli gaz… 

Halkı mahkum ettikleri açlık ve adaletsizliğin ne denli büyük olduğunu bilen AKP iktidarı bu önlemlerle de yetinmeyecektir. 

Artık mızrağın çuvala girmediği zamanlarda ülkemiz. Halkın her kesimini AKP faşizmine karşı örgütlenme ve mücadele etme görevi beklemekte. Bunun böyle olduğunu AKP faşizmi biliyor, buna göre kendini hazırlıyor. Artık iş, AKP’nin korkusunun yerinde korku olduğunu gösterme görevi olan devrimcilerde…  

Sosyal ağlarda paylaşın