46 oldu: HDP’li Belediyeye Kayyum Atandı

Kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 46’ya yükseldi.

24 Haziran’da Gözaltına alınan HDP’li Sarıcan Belde Belediye Eşbaşkanı Başkanı Bekir Polat’ın yerine de kayyim atandı.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Sarıcan Belde Belediyesi Eşbaşkanları Bekir Polat ve Canan Tağtekin’in yerine kayyim atandı. Dün evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan eşbaşkalar Polat ve Tagtekin, soruşturma gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak, Elazığ Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz’ı kayyum olarak atadı.


Konuya ilişkin Elazığ Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Sarıcan Belde Belediye Başkanı Bekir Polat, “Terör Örgütüne Üye Olmak Suçundan” Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/17748 sayılı soruşturması kapsamında 23.06.2020 tarihinde göz altına alınmıştır.
  • Sarıcan Belde Belediye Başkanı Bekir Polat hakkında devam eden Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/17748 sayılı soruşturma dosyası ve bu dosya kapsamında gözaltında alınması göz önünde bulundurularak, Anayasa’nın 127’inci maddesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47’inci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığı’nın 23.06.2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca yine aynı Kanunun 46’inci maddesi kapsamında Elazığ Valiliği Vali Yardımcı Erkan Kaçmaz, Sarıcan Belde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

HDP’Lİ 46 BELEDİYEYE KAYYİM

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde Kürt illerindeki belediyelerden yüzde 65’ini kazandı. HDP’nin kazandığı 3’u büyük, 5’i il, 45’i ilçe, 12’sı belde idi. Bunlardan 46 Belediyeye kayyum atandı. Halkın oylamasını hazım edemeyen AKP iktidarı “güzellikle olmazsa böyle zorla elde ederim hesabı yapıyor ve uyguluyor.

Geri Kalanlara Sıra Ne Zaman Gelecek ?

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.