Zafer işareti yapmak terör örgütü propagandası sayıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu hakkında terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

HDP’li vekiller Erol Katırcıoğlu, Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Semra güzel, partilerinin Diyarbakır il binasında düzenlenen programa katıldı.

Program sonunda parti binası önünde eylem yapan aileler, binadan çıkan vekillere seslendi.

Ailelerin seslenmesi üzerine HDP’li vekil Katırcıoğlu, zafer işareti yaptı. HDP’li vekilin zafer işareti yapmasının ardından polis provokasyon yapmaya çalıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da hiç zaman kaybetmeden, zafer işareti yapan HDP’li vekil Katırcıoğlu hakkında terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Dünya Savaşı sırasında Zafer işareti (İngilizce Victory kelimesinin baş harfi olan V’yi simgeleyecek şekilde) olarak dönemin İngiltere başbakanı Winston Churchill tarafından yaygınlaştırılmıştır. ABD’de ve daha sonra 1960’lı yıllardan itibaren bütün dünyada barış anlamına gelmek üzere kullanılmıştır.

Daha sonra direnen halkların zaferini mücadelesini, direnişini anlatan sembol haline gelen zafer işareti tüm dünyada görülüyor. Ülkemizde ise faşizmi kudurtan, daha da saldırgınlaştıran ve korkutan bir el işaretidir. Ki bir zafer işareti dahi soruşturmaya, gözaltına, hatta tutuklanmaya sebep olabiliyor.

Sosyal ağlarda paylaşın