Van’da 41 kişi öldü. İşte sorumlusu…

41 insan katledildi. Faşizmin, gericiliğin cehaleti, kibiri ve küstahlığı katletti 41 insanımızı.

Yaşanan açık bir katliamdır ve bu katliamın sorumlusu Bilme ve halkın tecrübesine sırtını dönen gericiliktir.

4 şubat günü Van’ın Bahçesaray ilçesinde 4 kişi çığın altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Ertesi gün olay yerine giden arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürerken ikinci kez çığ düştü. Ve bu sefer kayıp çok daha büyük oldu. Şimdiye kadar 37 kişinin daha hayatını kaybettiği gelen bilgiler arasında.  Yani toplam 41 insan çığın altında kalarak can verdi.

41 insan katledildi. Faşizmin, gericiliğin cehaleti, kibiri ve küstahlığı katletti 41 insanımızı.

Yaşanan açık bir katliamdır ve bu katliamın sorumlusu Bilme ve halkın tecrübesine sırtını dönen gericiliktir.

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Van’da yaşanan çığ felaketinden Cumhurbaşkanı Danışmanı’nı sorumlu tuttu

Van’da 2 kez çığ düşmesi sonucu 41 kişinin yaşamını yitirdi. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, çığ felaketinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan yüzünden yaşandığını ifade etti.

ilk çığ felaketinin öncesinde Orhan’ın uyarıları dikkate almayarak iş makinaları ile güzergahındaki yolu açtırdığını ve makinaların çığa neden olduğunu bildiren Aydemir, canlı yayında şunları anlattı:

“Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek var. Ak Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil.’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘organizasyonu Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı. Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinasını yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makinaları yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makinalarıyla öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Can ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinası ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola…

Bu kadar açık bir katliam. İş makinalarının çalıştırılmasının çığa yol açacağı açık açık söylenmesine rağmen dikkate dahi alınmıyor ve sonuç: 41 can.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.