TBB’de 6 istifa: “Karşı Safta Yeralan TBB Başkanı İle Devam Etmeyeceğiz”


Türkiye Barolar Birliği (TBB) Emek Komisyonu başkanı Av. Ali Çetin Aygün ve komisyon üyesi diğer avukatlar, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun avukatlara ve barolaya yönelik anti-demokratik politikalara karşı pasif, karşı safta yer alan tutumuna protesto ederek, artık aynı kurumda görev alamayacaklarını belirterek, istifa ettiklerini açıkladılar.

Av. Ali Çetin AYGÜN, Av. Selçuk ERTAN, Av. Sadık Onur GELBAL, Av. Necati ERDEM, Av. Hasan ERDEM, Av. Ayça ULAŞ imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Gerek avukatlara ve gerekse Baro Başkanlarına karşı güvenlik güçlerinin ‘Avukatlık Mesleğinin Onuruna Yakışmayan’ tutum ve hukuksuzlukları karşısında TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun gösterdiği pasif ve hatta mesleğin ve meslektaşlarının karşı safında yer alan davranışlarını, en üst meslek kuruluşumuz olan TBB Kurumsal kimliğine yakıştıramadığımızdan, mevcut görevimize, şu andaki TBB Başkanı ile devam etmemizin mümkün olmayacağı açıkça ortadadır”.


“Süreci Suskunluk içerisinde… izleyen anlayış”

Emek Komisyonu üyesi avukatlar, açıklamalarında, yaşanılan süreçteki avukatlara, barolara ve diğer demokratik kurumlara yönelik baskıları vurgulayarak, TBB yönetiminin, Feyzioğlunun bütün bu gelişmeler karşısında tam bir suskunluk içinde kaldığını belirterek şunları vurguluyorlar: 

“80 Baro Başkanımızın hukuka uygun ve Anayasal hak kullanımı ile gerçekleşen dirençli mücadelesinin, antidemokratik ve hukuk dışı yollar ve bahaneler ile engellenmesini, Başkanların, insanlık dışı abluka alında eziyetlere maruz bırakılmasını, ‘Meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları’ olan Baroların işlevsiz hale getirilişini, ‘Yargı Erki’ içerisindeki bağımsız yerinden koparılıp, ‘Yürütme Erki’ talimatlarına boyun eğdirilişini, ‘Paralel Baro’, ‘Antidemokratik Temsil’ uygulamasının yasalaşma sürecini suskunluk içerisinde ve adeta tribünlerden izleyen, Türkiye Barolar Birliğinin, bütün baroların katılımı ile oluşan bir kuruluş ve tüm avukatların örgütlü çatısı olduğunu unutan ve umursamayan bir tavır içerisindeki anlayış ile birlikte yol yürümemiz, artık imkânsız bulunmaktadır.”

“Feyzioğlu ile birlikte suskunluğa ortak olanlar tarihsel sorumluluklarından kurtulamayacaklar.”

TBB’den istifa eden Emek Komisyonu üyeleri, Feyzioğlu ile birlikte süreci suskunlukle izleyen başkalarının da olduğunu vurgulayarak, onların sorumluluğuna da dikkat çektiler: 

„Unutulmamalıdır ki; Sn. Metin Feyzioğlu ile birlikte bu suskunluğa ortak olanlar ve bireysel geleceklerini, savunma mesleğimizin temsilinin üzerinde tutanlar, tarihsel sorumluluklarından kurtulamayacaklardır. Kutsal savunma hakkını ve temsilini; eşitlik, adalet ve özgürlük içerisinde savunmaya devam etmek üzere, hukuksuzluğa karşı suskun ve seyirci kalan değil, direnen savunma saflarında yerimizi koruyarak, …  TBB Emek Komisyonu Başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri olarak, görevimizden ayrıldığımızı, TBB Başkanlığı ‘Sayın Makamına’ arz ediyoruz.“

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.