TAYAD’lıların Yürüyüşüne Polis Saldırdı

TAYAD’lı aileler bugün açlık grevi ile başladığı direnişini ölüm orucuna dönüştüren Mustafa Koçak ve açlık grevindeki Grup Yorum üyeleri için bugün Ankara’ya bir yürüyüş yapacaklardı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD)’ın “Adalet yürüşü”ne polis saldırdı. Kartal Meydanı’nda bir araya gelerek Ankara’ya yürümek isteyen TAYAD’lı aileler, “Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ve açlık grevinde olan Grup Yorum için Ankara’ya yürüyoruz” pankartını açtı. Aileler, burada açıklama yapmak istedi. Ailelerin açıklama yapmasına izin vermeye polis, yürümek isteyen 6 kişiyi işkence ile gözaltına aldı.

6 kişinin gözaltına alınmasının ardından TAYAD’lı aileler kısa bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “İnsanlar dört duvar arasında günden güne eriyor. Gerçekten tehlikeli evrelere gelindi. Biz onların aileleri olarak tedirginiz ve evlatlarımızın talepleri yalnızca kendileri için değil. Adalet herkesin ihtiyacıdır. Bu yüzden sizler de memleketin aydın gazetecisi olarak lütfen adalet talebine ses olun” çağrısı yapıldı.

Silivri, Gebze ve Balıkesir cezaevlerinde tutuklu bulunan Grup Yorum üyeleri, “İdil Kültür Merkezi basılmasın, konser yasakları kaldırılsın, üyeler hakkında bulunan arama kararları kaldırılsın, tutuklu Grup Yorum üyeleri tahliye edilsin ve haklarımızdaki davalar düşürülsün” talepleriyle farklı tarihlerde açlık grevine girdi. Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt 124, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan İbrahim Gökçek 117, Barış Yüksel 117 ve Ali Arıcı 48 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Helin Bölek 114 gündür açlık grevinde.

13 GÜNDÜR ÖLÜM ORUCUNDA

Mustafa Koçak’a ise bir itirafçının “bir köftecide bana söyledi, detayını hatırlamıyorum” ifadesi üzerine müebbet hapis cezası verildi. Mustafa Koçak adil yargılanmak talebi ile açlık grevine başladı ve açlık grevinin 100üncü gününde ölüm orucuna dönüştürdü. Tam olarak 114 gündür ölüm orucunda…

Halkın Hukuk Bürosu gözaltına alınan TAYAD’lıların isimlerinin şunlar olduğunu duyurdu: Cenk Turan,Deniz Eriş,Feridun Osmanağaoğlu,Özgür Can Elbiz, Nazife Onay,Meliha Tunç,Tuğçe Tayyar ve baba Hasan Koçak.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.