Soma Ve Ermenek Maden İşçilerine Destek

Almanyanın Başkenti Berlin’de Maden İşçileriyle Dayanışma Komitesi Soma ve Ermenek’de hakları için direnen işçilerle dayanışma için dün Brandeburg kapısında eylem yaptı.

Eyleme Sol Parti Federal Parlamento Milletvekilleri Gökay Akbulut, Berlin Milletvekili Hakan Taş ve gençlik örgütü Young Struggle da katıldı. 

Ayrıca eylemde, İzmir’deki depremde yaşamını yitirenler de anıldı.

Grup Vardiya’nın bestelediği, “Öyle mi Alay Komutanı?” ezgisinin dinletilmesiyle başlayan eylemde komite adına açıklamayı Baki Selçuk yaptı.

Selçuk konuşmasında Türkiye’de yıllardır haklarını alamayan Ermenek ve Soma maden işçilerinin Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nda örgütlenerek direnişe geçtiklerini ifade ederken, 2 aydır fiilen direnen işçilerin, 12 Ekim’de Ankara’ya yapmak istediği yürüyüşün engellendiğini hatırlattı. Ayrıca işçilere yönelik saldırı ve gözaltıları da kınadı. 

Türkiye’nin madenlerde yaşanan iş cinayetlerinde ilk sıralarda olduğunu belirten Selçuk,  “2014 yılında Ermenek’te 18 madencinin, 2015’te Soma’da 301 madencinin yaşamını kaybettiği iş cinayetleri, madenlerde gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliğinin alınmadığını ortaya koyarken, sonrasında yaşanan kazalarda devletin bu konuda bir adım atmadığını göstermektedir. İşçiler pandemi koşullarında bir arada önlem alınmadan çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar” dedi.

Berlin’de bulunan demokratik kitle örgütü, parti ve kişiler olarak, direnen işçileri selamlayan Selçuk, “Faşizmin polis ve jandarma eşliğindeki engellerine, saldırılarına karşı korkusuzca direnen maden işçilerinin yalnız olmadıklarını belirtiyoruz” diye konuştu.

Selçuk, Almanya’daki sendikaları, demokratik kurum ve kişileri; Türkiye’deki maden işçileri ve faşizme karşı direnişte olan işçi, emekçi ve politik tutsaklarla enternasyonal dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Sol Parti milletvekilleri Gökay Akbulut ve Hakan Taş’da yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’de zorlu koşullarda hakları için mücadele eden maden işçileriyle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Young Struggle temsilcisi, devletin baskılarına boyun eğmeden hakları için direnen işçileri selamladı.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Yöneticisi Kamil Kartal, gönderdiği sesli mesaj ile dayanışmak için yapılan eylemi ve eyleme katılanları selamladı, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

“Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganının atıldığı eylem, müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.