Savcı atık kağıt işçilerine 17 yıl hapis istedi

Ümraniye’de 4 Ekim’de atık kağıt işçilerine yönelik denetimleri engelledikleri, polise taş attıkları, yangın çıkarttıkları iddia edilen 3 kişinin 17’şer yıla kadar hapisleri istendi.

4 ekim günü AKP’nin polisleri ve zabıtaları kağıt işçilerine yönelik bir saldırı başlattı. Atık kağıt işine de el atan Erdoğan ailesinin kazancına engel olduğu düşünülmüş ki, kendi basını, sosyal medyası, trolleri ile karalama kampanyasının ardından operasyon yapıldı. Son çare olarak sokaktan kağıt toplayarak hayatını sürdüren yüzbinlerce insana açlık dayatılıyordu.

Resim

O gün bir çok yerde kağıt toplayan emekçiler direndi. Açlık dayatılıyordu ve direnmediğinde açlık kaçınılmazdı. Savcılığın iddianamesinde “şüpheli” sıfatlı Ahmet Karınca, Kamil Aytar ve Mahmut Aktimur ile kimlikleri tespit edilemeyen ve bu nedenle dosyaları ayrılan faili meçhul kişilerin söz konusu adreste bulunan kağıt ve hurda malzemeleri yakarak yangın çıkardıkları belirtildi. Şüphelilerin yangını söndürmeye çalışan kolluk kuvvetlilerine engel olmak için müştekilere taş attığı da kaydedilen iddianamede müştekilerin yaralanmasına neden oldukları ifade edildi.

ÇÖP BİZİM EKMEK KAPIMIZ DİYEREK DİRENEN EMEKÇİLERE 17’ŞER YILA KADAR HAPİS

İddianamede, şüphelilerin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait 9 adet aracı ve Ümraniye Belediyesi’ne ait 1 aracı taşlayarak zarar verdiği de belirtildi.

İddianamede şüpheliler Ahmet Karınca, Kamil Aytar ve Mahmut Aktimur hakkında “Birden fazla kişi ile birlikte silah kullanarak görevi yaptırmamak için direnme”, “Yangın çıkararak genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “Yakarak kamu malına zarar verme” suçlarından 3 yıl 6’şar aydan 17’şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Tutuklu şüpheliler önümüzdeki günlerde iddianameyi kabul eden Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. 

Sosyal ağlarda paylaşın