Sağlık Emekçilerinden Eşitsiz Ek Ödeme Düzenlemesine Karşı Eylem

İstanbul’da Türk-İş’e bağlı olan Tez-Koop İş Sendikası üyesi sağlık emekçileri Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelerek, Sağlık Bakanlığı’nin ayrımcı ek ödeme düzenlemesini protesto etti.

Yapılan protestoda sağlık çalışanlarının Yüksek Hakem Kurulunca belirlenen her 6 ayda bir yüzde 4’lük zamlarla mağdur edildikleri ve şimdi de sağlık çalışanlarına ödenmekte olan ek ödemeden yararlandırılmayarak bir kez daha mağdur edildiklerini açıkladı.

24 Mart’ta yürürlüğe giren ve üç aylık ek ödeme düzenlemesi ile emekçiler arasında ayrımcılık yapıldığını aktara İş Şube Başkanı Selahattin Karakurt, saplık emekçilerinin taleplerini açıkladı:

  1. Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine, sağlık sisteminde yer alan tüm çalışanlar şartsız ve koşulsuz olarak dahil edilmelidir.
  2. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen ancak sendikal ve toplu sözleşme hakları uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara rağmen kısıtlanan ve verilmeyen haklar hemen verilmelidir. Bu statüde bulunan tüm çalışanların hak kayıpları gecikmeden mutlaka karşılanmalıdır.
  3. Tüm sağlık çalışanlarına hiçbir ayrım ve farklılık gözetmeden Covid-19 salgını süresince ek ödeme yapılmalıdır.
  4. Tüm sağlık çalışanlarına, Covid-19 salgını sürecinde yürüttükleri özverili ve ağır çalışma koşulları dikkate alınarak emekliliklerinde geçerli olmak üzere yıpranma payı verilmelidir.
  5. Covid-19 hastalığı tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınmalıdır; bu hastalık nedeniyle geçici ya da sürekli iş göremezliği olanlar iş kazası geçirmiş sayılmalıdır.

Karakurt tarafından yapılan açıklamasını yayınlıyoruz:

Salgının yavaşlatılması ve kontrol altına alınması sürecinde tüm sağlık çalışanları yaşamlarını ortaya koyarak ön saflarda mücadele sürdürüyor. Bunun yanında sosyal hizmet, market, yerel yönetim, ulaşım, lojistik, güvenlik ile farklı sektörlerde bulunan büyük sanayi fabrikaları ile kamu hizmetlerinde görevli milyonlarca insan, toplumu ve ekonomiyi ayakta tutmak üzere her türlü tehlikeye karşı fedakarca çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Türkiye’nin 1 milyon 61 bin 635 kişiden oluşan büyük bir sağlık kadrosu var. Sağlık çalışanlarının 165 bini doktor, 204 bini hemşire, 690 bini ise 54 farklı meslek grubundan; hastabakıcı, laborant, teknisyen, tıbbi sekreter, temizlik ve güvenlik görevlisi, bilgi işlemci, idari personel ve diğer çalışanlardır.

Yaklaşık üç aydır yoğun biçimde sürdürülen Covid-19 ile mücadele sürecinde Covid-19’dan yaşamlarını yitiren insan sayısı yoğun bakım ve entübe hasta sayısı 1.077’dir. 121.507 hasta da tedavi gördü ve iyileşti.

Hekimleri, laborantları, hemşireleri, hastabakıcıları, büro çalışanları, güvenlikçileri; yemekhane, genel temizlik ve bakım elemanları, şoförleri, sosyal bakım çalışanları ile sayamadığımız yüzbinlerce insan, bu mücadelenin en ön saflarında günlerce birçoğu evlerine gidemeden; çocuklarını, eşlerini, ana-baba ve yakınlarını göremeden, gece-gündüz demeden çalışıyor.

Bu yoğun çalışmalar sonucu çok sayıda sağlık çalışanı yaşamını yitirirken 8 bine yakın sağlık çalışanı Covid-19’a yakalandı ve bunların hemen tamamı yeniden işlerinin başına dönerek korkmadan ve yılmadan insanların sağlığı için yaşamlarını ortaya koymaya devam ediyor.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.