Rabia Naz Neden Öldü?

Basında, televizyonlarda haftalardır Rabia Naz’ın ölüm nedeni tartışılıyor.

“Susturmaya çalışacaklar, GİRESUN’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de şüpheli bir olay sonucu yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan adalet arayışını sürdürüyor. Giresun Sulh Ceza Mahkemesi kızı için adalet arayan Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammet Vatan’ın “kardeşinin akıl sağının yerinde olmadığı” yönündeki ifadesine dayanarak, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesini istedi. Karara göre Şaban Vatan, polis marifetiyle evinden alınarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne götürülecek. Medyablok’a konuşan Şaban Vatan; “Asılsız belgelerle beni hastaneye götürüyorlar. Şimdilik 3 hafta yatış verdiler. Ama herhalde delirtip susturmaya çalışacaklar beni” dedi” (11.04.2019, Birgün)

Rabia Naz’a Ne Oldu?

– Rabia Naz Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde yaralı bulunup hastaneye kaldırıldı ve hastanede yaşamını yitirdi.

– Rabia Naz’ın intihar ettiği ileri sürüldü. Ancak baba Şaban Vatan, kızının araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini, edindiği bilgilere göre Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığı arabanın çarptığını,AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etti.

– Giresun Adli Tıp Kurumu’nun açıklanan raporunda, Rabia Naz’ın ölümünün “yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği” belirtildi.

– Şaban Vatan’ın, Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan mütalaa talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, yetkisiz kişilerce hazırlanan raporla yargının ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiği ileri sürülerek; “Anılan kurumdan soruşturma savcısının resmi rapor talebi bulunmadığı gibi, bir ihtimal değerlendirmesi içeren raporun hangi bilgi ve belgelere dayalı olarak düzenlendiği de bilinmemektedir” denildi.

Rabia Naz’ın Ölümünün Ardında Neler Gizlendi?

– 155 hattına gelen bir ihbarda; “Rabia Naz siyah bir Doblo aracın çarpması sonucu öldü” iddiası dikkate alınmadı.

– Rabia Naz’ın kaldırıldığı hastanede ilk muayeneyi yapan ve “Düşme değil, araba çarpması” teşhisi koyan ortopedi doktorunun ifadesi talep edilmesine rağmen alınmadı.

– Dosyadaki deliller ve raporlar üzerinden Hacettepe Tıp Fakültesi’nden bir uzmana hazırlatılan adli tıp raporunda Rabia Naz’ın ölümünün araç çarpması olabileceği yönündeki tespit dikkate alınmadı.

– Adli olaylarda uzman kişilere bilirkişi ya da adli tıp raporu hazırlatmanın önünde yasal bir engel bulunmamasına rağmen savcılık, rapor veren uzmanla ilgili yasal süreç başlatılacağını açıkladı.

– Rabia Naz’ın giysileri, olaydan sonra Adli Tıp Kurumu’na gönderilmedi. Bir ay Emniyet’te bekledi. 8 Mayıs 2018’de kriminal incelemeye gönderildi. İncelemede şahitlerin giysilerde gördüğü toz ve talaşlar çıkmadı. Sadece pantolon paçasında bulunan 2 damla kan rapora girdi.

– İlk muayeneyi yapan doktorun ‘üzerinden teker geçmiş’ tespiti yaptığı, kopmak üzere olan sol ayak bilekteki kan izleri de kayıtlara girmedi.

– Olay gününe ait Rabia Naz’ın istikametiyle bağlantılı cadde ve sokaklardaki kamera kayıtları, babanın talebine rağmen muhafaza edilmedi. Görevli polis tarafından kayıtlar silindi.

-Belediye başkanının oğlunun; “Rabia Naz’ı dondurma yerken gördüm.” dediği ifadesini, bölgedeki kamera kayıtları çürütmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadı. Şüpheli duruma rağmen belediye başkanının oğlu ve yeğeninin HTS kayıtlarının inceleme talebi de işleme konmadı.

– Baba Şaban Vatan’ın iddiasına göre Rabia Naz’ın yaralanmasının ardından götürüldüğü kulübe şeklindeki bina belediye ekiplerince yıkıldı. Taleplere rağmen bu binada inceleme yapılmadığı gibi yıkım işlemi de sorgulanmadı.

– Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammed Vatan’ın suç duyurusunda “İki kez akıl hastanesinde yatarak tedavi gördü” bilgisinin yalan olduğu ortaya çıkmasına rağmen konu kapatıldı.

– Muhammed Vatan’ın eşi, olay günü kayıtlara geçen ifadesinde; “Rabia Naz’ın üzerinde toz ve talaş vardı” gibi ifadesindeki tespitlerden daha sonra vazgeçti. Bu çelişki de soruşturulmadı.

– Rabia Naz’ın atladığı ileri sürülen binanın alt kısmında iki çıkıntı (çatı) bulunuyor. Fiziken bu çıkıntılara çarpmadan aşağıya düşmesi mümkün değil. Bu gerçekleşse bile elektrik tellerine çarptıktan sonra yere düşmesi gerekiyor. Oysa direkt aşağıya düştüğü söyleniyor.

– Olayla ilgili keşif raporunda “Naz’ın kendini binadan aşağıya bırakmasıyla düşmediği, verandayı aşması için de en az 11.3 km/saat hızla koşmuş olması gerektiği” görüşüne yer verildi. Raporda 70 kilo olan Naz’ın fiziksel özellikleriyle birlikte değerlendirdiğinde bu hıza ulaşmasının bile orta olasılık olduğu ifade edildi.

– Baba Şaban Vatan; “Olay yerinde yavruma ait hiçbir bulgu yok, ayrıca olay yeri inceleme 4 ayrı yerde yaptığı incelemeden video kaydı kullanmamış, bu suç değil mi?” diye sordu. (27 Mart 2019, Karar)

Rabia Naz’ı AKP, polis, yargı, Giresun Adli Tıp Kurumu hep birlikte öldürdüler. Bütün deliller yaşananın açık bir cinayet olduğunu göstermesine rağmen, 11 yaşındaki kızını kaybeden bir baba deli ilan edilerek, dava kapatılmak istendi. 11 yaşında bir çocuğun ölümünün üstünü kapatan bir yargı, Rabia Naz’ın katilini sırf AKP’li olduğu için koruma altına aldı.

Ülkemizde yargı sistemi işte bu kadar çürümüştür.

AKP iktidarı o kadar güçsüzdür ki, 11 yaşında bir çocuğun neden öldüğünün açığa çıkartılmasına bile müdahale edip, soruşturmayı kapatmak istemiştir. Babanın ısrarı ve basının gündem haline getirmesiyle halkta oluşan öfke üzerine, 2 polis hakkında göstermelik soruşturma açılmıştır.

Bu soruşturmayı açtıran, Vatan ailesinin adalet talebindeki ısrarı ve bu adaletsizliğin üzerine giden halkın dayanışma eylemleridir.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.