Polis tarafından öldürülen Dilek Doğan’ın annesi: 1 çocuğum öldü, biri tutuklu, biri yurt dışına çıktı

Polis tarafından öldürülen Dilek Doğan’ın ailesi:

1 çocuğum öldü, biri tutuklu, biri yurt dışına çıktı

Mezara zarar vermesinler diye memlekete gömdük

Dosyayı AİHM’e taşıyacağız

Bir gün kapıyı çalacak ‘anne ben geldim’ diyecek gibi hissediyorum.

Polis baskını sırasında özel harekat polisi Yüksel Moğultay tarafından öldürülen Dilek Doğan’ın ailesi dosyayı AİHM’e taşıyacağını belirtti.

Katledilişinin üzerinden 6 yıl geçen Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan, “Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış, ona da itiraz edilmiş” diyerek dosyayı AİHM’e taşıyacaklarını belirtti.

İstanbul Küçükarmutlu Mahallesi’nde yaşadığı eve 18 Ekim 2015 tarihinde, baskın düzenleyen ve ayakkabıyla içeri giren polislere “galoş giymeleri” uyarısında bulunan Dilek Doğan, çıkan tartışmada polis kurşunuyla göğsünden vuruldu. 45 dakika sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Doğan, yoğun bakımda tedavi altına alındı ancak bir hafta sonra, 25 Ekim 2015’te, hayatını kaybetti. Doğan’ı katleden özel hareket polisi Yüksel Moğultay hakkında “kasten öldürmenin ihmalli davranışla işlenmesi” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından 20 yıldan 26,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davaya bakan İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Mart 2017 tarihinde yaptığı karar duruşmasında polis memuru Y.M.’ye “iyi hal” indirimi yaparak “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay Başsavcılığı Doğan’ı katleden polis hakkında yapılan temyiz başvurusunu geçtiğimiz Temmuz ayında reddetti. Hala Yargıtay’da olan dosya onanırsa, fail polis yalnız 45 gün cezaevinde kalacak.

Doğan ailesi katliamın üzerinden geçen 6 yılda “kasten öldürme” veya “olası kastla öldürme” suçundan yargılanmalarını istedikleri katil polisin, “iyi hal indirimi” yapılarak “bilinçli taksirle ölümüne neden olmak” suçundan cezaya çarptırılmasına tepkili. Adaletin sağlanmadığını belirten Doğan ailesi, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacak.

Herkesin başına gelebilir

Dilek’i katleden polisin cezasız bırakılmasına tepki gösteren Doğan, “Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış, ona da itiraz edilmiş. Bir cana 45 gün ceza hangi kitaba sığar Allah’tan reva mı” sözleriyle tepkisini ifade etti.

“Herkes çığlıklarımı duysun istiyorum ” diyen Doğan, “Kimsenin ölmesini istemiyorum. Kimsenin siyasi düşüncesinden dolayı ceza almasını istemiyorum. Sadece adalet istiyorum. Kimse ‘başımıza gelmez’ demesin bu yaşananlar herkesin başına gelebilir” ifadelerini kullandı. 3 Çocuğuna hasret bırakıldıKardeşi Dilek için “Adalet” isterken gözaltına alınıp tutuklanan oğlu Emrah Doğan’ı da hatırlatan anne Doğan, bir diğer oğlunun ise baskılardan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Doğan, şöyle devam etti: “Yalan beyanlar ve dosyalarla oğlumu cezaevine koydular. Diğer oğlum ise baskılardan dolayı eşini ve çocuğunu bırakıp yurt dışına gitmek zorunda kaldı. Bir çocuğumu mezara diğerini cezaevine koyan devlet, kızımı öldüren polise 45 gün bile ceza vermedi. Biz kendi evimizden bakkala, markete gidemiyoruz sürekli gözetim altındayız. Bu ülkede yaşayabileceğiniz çok kötü muamelelere maruz kaldık.”

Sosyal ağlarda paylaşın