“Petrol kuyularında asker bırakan Washington, Halk ayaklanmasına ve ordu operasyonuna hazır olun, petrol bizim!”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, “Topraklarımızın teröristler olsun veya Türk ya da Amerikalılar olsun, yabancı işgalcilerden tamamen özgürleşirilmesi gerektiğine dair hiçbir soru işareti yok” dedi. Amerikan basınına konuşan Şaban, petrol kuyularında asker bırakan Washington’ı da uyardı: Halk ayaklanmasına ve ordu operasyonuna hazır olun, petrol bizim.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Amerikan haber kuruluşu NBC News ile bir söyleşi yaptı. Esad adına konuşan Şaban, “Zihninde, topraklarımızın teröristler olsun veya Türk ya da Amerikalılar olsun, yabancı işgalcilerden tamamen özgürleşirilmesi gerektiğine dair hiçbir soru işareti yok” dedi.

‘ABD’NİN PETROL ÜZERİNDE HAKKI YOK’

Şaban, Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmekle birlikte doğusundaki petrol kuyularına asker takviyesi yapan ABD’yi de uyardı. ABD’nin Suriye’nin petrolleri üzerinde ‘kesinlikle hiçbir hakkı olmadığını’ vurgulayan Şaban, “Bu bizim petrolümüz” dedi.

‘TRUMP PETROLÜ ÇALMAKTAN SÖZ EDİYOR’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye petrollerini ‘ellerinde tutacakları’ yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Şaban, “Petrolü çalmaktan söz ediyor” derken, Suriye ordusunun ‘petrol sahalarındaki Amerikan askerlerine operasyon düzenleyebileceği’ uyarısında bulundu. Esad’ın danışmanı, ‘petrolü işgal eden Amerikalıların karşı halk ayaklanması ve operasyonlarla karşılaşabileceğini’ söyledi.

‘SAVAŞ ESAD’A DEĞİL HALKIMIZA KARŞIYDI’

Şaban, savaşın Suriye’ye dayatıldığını belirterek, “Suriye’ye karşı savaş cumhurbaşkanına değil, ülkemize ve halkımıza karşıydı” dedi.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.