Ölüm orucundaki Gökhan Yıldırım 233’üncü günde yoğun bakıma alındı

Gökhan Yıldırım ve Sibel Balaç ölüm orucu eylemleri devam ediyor. Balaç 45 kiloya, Yıldırım ise 41 kiloya düştü. Yıldırım, çarşamba günü yoğun bakıma alındı.

DUVAR – Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu olan eski öğretmen Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın ölüm orucu devam ediyor.

Sibel Balaç ölüm orucunun 239’uncu, Gökhan Yıldırım ise 233’üncü gününde. Yıldırım ve Balaç’ın sağlık durumları gün geçtikçe kötüleşirken, Yıldırım çarşamba günü yoğun bakıma alındı.

‘İNFAZIN ÜÇ AY ERTELENMESİ UYGUNDUR’

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nde Gökhan’a, hastane tarafından, “İnfazını halen geçiremez, resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde yerine getirilmesi hayati tehlike arz eder. Ceza İnfaz Kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez. İnfazın 3 (üç) ay süre ile ertelenmesi uygundur” raporunu verdi. Ancak buna rağmen Yıldırım tahliye edilmedi.

‘YOĞUN BAKIM SERVİSİNE GÖTÜRÜLDÜ’

Yıldırım’ın avukat Seda Şaraldı, bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu. Yıldırım’ın şu anda Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde olduğunu, çarşamba yarım gün kadar mahkûm koğuşunda tutulduğunu belirten Şaraldı, müvekilinin daha sonra yoğun bakım servisine götürüldüğünü söyledi.

‘BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR’

Gökhan’ın yoğun bakım servisinde tecrit altında tutulduğunu aktaran Şaraldı, “Yoğun bakımda olduğu için refakatçı kabul edilemez deniliyor ama yoğun bakımda olmak Gökhan’ın veya bizim talebimiz değil. Abisinin görüşmesi engelleniyor. Ben kısıtlı görebiliyorum. Hatta odasında abisine el salladığı bir pencere vardı. Gökhan’ın buradan abisine el salladıklarını fark ettikten sonra Gökhan’ın odasını değiştirdiler. Pazar günleri telefon günleriydi ama telefon arızalı diyerek bugün Gökhan’ın ailesiyle görüşmesine izin vermediler. Gökhan bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor. Ve taleplerinin karşılanması gerekiyor” dedi.  

BALAÇ VE YILDIRIM’IN TALEPLERİ

Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın talepleri şöyle:

🔸 Dijital delillerle gizli tanık ve itirafçı tanıklarla yürütülen yargılamalara son verilsin.

🔸 Keyfi disiplin cezalarına son verilsin.

🔸 Hasta mahpuslar serbest bırakılsın.

🔸 Hapishanedeki kitap, dergi kısıtlamalarına son verilsin.

🔸 Hapishanedeki sohbet hakkının eksiksiz uygulanması.

🔸 Yozlaştırmaya karşı mücadele edenlere verilen cezalar iptal edilmeli.

🔸 Tarafımıza verilen hapis cezaları iptal edilmeli.

🔸 Halkımızın hak ve özgürlükler adalet mücadelesi engellenmemeli.

🔸 Ağırlaştırılmış müebbet infaz yasası tutsaklar lehine değiştirilmeli.

Sosyal ağlarda paylaşın