Kolombiya’da Polis Cinayeti Protestolarında En Az 7 Kişi Öldü

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da çarşamba sabaha doğru Javier Ordonez’in (46) polisin yere yatırıp üzerinde defalarca şok tabancası kullandığı için bir katledilmişti. Yaşanan olay üzerine Kolombiya genelindeki eylemler gerçekleştirildi. Şu ana kadar en az 7 kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel medyaya yansıyan haberlere göre polis, “sosyal mesafe kurallarına aykırı şekilde” arkadaşlarıyla birlikte içki içtiği gerekçesiyle Ordonez’i gözaltına almak için yere yatırdı ve bu esnada defalarca şok tabancasını üzerinde kullandı. Olayla ilgili görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Görüntülerde şüphelinin birçok kez “Boğuluyorum” diye polise seslendiği ve yardım istediği görülüyor.

Önce karakola götürülen, ardından da arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Ordonez’in hayatını kaybettiği bildirildi. Ordonez’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Söz konusu görüntünün sosyal medyaya yansıması ile ülkenin farklı kentlerinde sokaklara çıkan göstericiler bazı bölgelerde polis merkezlerini ateşe verdiği öğrenildi.


Polis katlettiği Ordenoz’u için bir çok eylem gerçekleştirdi. Şu ana kadar en az 7 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu 7 kişiden 5’inin vurularak öldürüldüğü belirtildi.
Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez ise olaylarda şu ana dek 248 kişinin yaralandığını, 100’den fazla polisin de olaylara müdahale ederken yara aldığını açıkladı.
Yetkililer, polise silah kullanması yönünde bir talimat verilmediğini açıkladı. Ancak medyaya yansıyan haberlerde polisin bazı bölgelerde göstericilere yönelik silah kullandığı yönünde iddialar yer aldı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.