İsveç’te Polis Himayesinde Irkçı Tahrik!..

İsveç’te Irkçı faşist parti Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, polis izniyle bir meydanda Kur’an yaktı.
Paludan, 14 Nisan’da gerçekleştirdiği Kur’an yakma saldırısından sonra, Kur’an yakma eylemlerinin devam ettirileceğini açıkladı ve taraftarlarına da bu eylemi yayma çağrısı yaptı.
Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde Müslümanların kalabalık yaşadığı mahalleler ve cami önlerinde polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonunda bulundu.
2020 yılında da ırkçı faşistler, İsveç’te yine kuran yakmışlardı.

İsveç’in Linköping kentinde faşist Sıkı Yön lideri Rasmus Paludan, polise kuran yakma eylemi için başvurdu. Polisin de izin vermesiyle, polis himayesi altında Kur’an yakma eylemi gerçekleştirildi.
Paludan, polis koruması altında müslümanların yaşadığı bölgede halka açık bir alana geldi. Elindeki Kur’an-ı Kerim’i yere bırakan Paludan, etraftakilerin tepkilerine rağmen yere bıraktığı Kur’an’ı Kerim’i çakmakla tutuşturarak yaktı. Eylemden duyurulmuş bir eylemdi.
Buna karşı meydanda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Paludan’a tepki gösterdi. Grup, ırkçı liderin provokasyonuna izin verilmemesi için polise çağrıda bulundu. Ancak polisin çağrılara kulak asmadı ve Paludan ırkçı tahrik eylemini polis himayesi altında gerçekleştirdi.
Meydanda biriken grup, bunun üzerine yolu trafiğe kapatttı ve polise taşlarla saldırdı.

Sosyal ağlarda paylaşın