İSRAİL’İN CENİN SALDIRISI SÜRÜYOR: KATLEDİLENLERİN SAYISI 10’A ULAŞTI…

İşgalci İsrailin, önceki gün şafak vakti Cenin kampına hava bombardımanı ve karadan baskınlarla başlattığı saldırı, 40 Saati aşkın süredir devam ediyor.
Saldırıda katledilen Filistinlilerin sayısı 10’a ulaşırken, yaralıların sayısı da durmaksızın artıyor.
Saldırıda Apaçi helikopterleri ve İHA’larla çok sayıda ev bombalandı. Evlere baskınlar yapıldı. Direnişçiler de saldırıya silahlar ve bombalarla karşılık verdi.

Cenin kampında son 21 yılın en şiddetli savaşı yaşanıyor. Katliam saldırısında şu ana kadar 10 can kaybı varken, yaralıların sayısı 60’u aştı.

  • İşgalci İsrail askerleri, Cenin’de evlerini terk etmek zorunda kalan halka gaz bombalarıyla saldırrılar.
  • Çok sayıda yerleşim yeri, savaş uçakları ve İHA’larla bombalandı. Filistin Kızılayı, dün gece 3 binden fazla insanı tahliye ettiklerini açıkladı
  • İsrail işgal ordusu, Cenin kampındaki Ensar Camii’ni İHA ile bombaladı.
  • İsrail ordusu, Cenin Devlet Hastanesi’ne gaz bombalarıyla saldırdı. Gazetecilere ateş açılıyor, görevlerini yapmaları engelleniyor.
    Saldırının yoğun olarak sürmesi nedeniyle cenazeler defnedilemedi.

Siyonist Başbakan Netanyahu, “Cenin’deki operasyon istenilen hedefe ulaşılana kadar devam edecek” açıklamasını yaptı.

  • İsrail işgal güçleri, Cenin’de halkı canlı kalkan olarak kullanıyor. İlerleyişlerini evlerin duvarlarını kırarak sağlıyorlar. Bazı yerlerde ise girdikleri yerlerin duvarlarında delikler açarak keskin nişancı yerleştiriyorlar.
  • İşgalci İsrail, Cenin’deki Özgürlük Tiyatrosu’nu da bombaladı. Bu tiyatronun bir özelliği, kurucularından birinin hala tutsak olan El Aksa Şehitleri Tugayları’nın eski lideri Zekeriya Zübeydi olması.

KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ:
İşgalci İsrail’in Cenin kampına yönelik katliam saldırısında hayatını kaybeden 8 kişinin isimleri şöyle:
Semih Firas Ebu El Vefa, Hüsam Muhammed Ebu Dhiba, Evs Hani Hanun, Nureddin Hüsam Merşud, Muhammed Muhanned el Şami, Ahmed Muhammed Emir, Mecdi Aravi, Ali Hani el Ghoul.

ABD EMPERYALİZMİ HER ZAMANKİ GİBİ İSRAİL’İN ARKASINDA

ABD emperyalizmi, kendisinden bekleneceği gibi, İsrail’in Cenin saldırısını ve katliamını savunduklarını açıkladı. Amerikan yönetimi adına yapılan açıklamada şöyle denildi: “Batı Şeria’daki durumu yakından izliyoruz ve İsrail’in güvenliğini ve kendini savunma hakkını destekliyoruz.”

İŞBİRLİKÇİ ABBAS YÖNETİMİ İKİYİZLÜLÜĞE DEVAM EDİYOR

Mahmud Abbas yalanları…
Filistin Yönetimi, saldırının ardından “sert” bir açıklama yapmış ve “işgalci İsrail ile tüm ilişkileri kestiklerini” duyurmuştu. Ancak işgalci İsrail ordusu sözcüsü tarafından İbranice Kanal 13’e yapılan açıklamada, “güvenlik koordinasyonunun ve üst düzey subaylar arasındaki temasların sürdüğü” belirtildi.
Filistin yönetimine bağlı ordu, şu ana kadar saldırıya herhangi bir tavır almış değil.
Filistin Emniyet Sözcüsü, Nablus’un güneyinde devriye gezen bir Filistin polis aracına işgal ordusunun ateş açtığını, bir polisin yaralandığını açıklarken, bu saldırıya da herhangi bir cevap verilmedi. İşbirlikçi Abbas yönetimi, sadece göstermelik açıklamalar yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaşın