İKİ MİLLETVEKİLİNİN GÖRÜŞME NOTLARI: “Vicdanlı, duyarlı herkes Yorum üyeleri için inisiyatif almalı”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Silivri Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, avukat Selçuk Kozağaçlı ve işadamı Osman Kavala’yı ziyaret ettiler.

Aynı zamanda Meclis Adalet Komisyonu Üyesi olan Turan Aydın, yargı sisteminde adaletsizliğin arttığını belirterek şöyle dedi:
“Cezaevlerinde artış gösteren adaletsizlikleri bizler milletvekili olarak, kamu adına denetlemek durumundayız. İnsanlar aylarca iddianame olmadan tutuklu kalıyor. Uzun tutukluluk süresi zaten adalet sisteminin başlı başına bir sorunu. Uzun tutukluğa bir an önce son verilmeli ve tutuksuz yargılamaların önünün açılması gerekiyor.”

Aydoğan’ın Değerlendirmesi:
“Gökçek, Sanatını özgürce yapmak için ölümü göze alıyor”

Milletvekilleri, İbrahim Gökçek’le görüşmelerine ilişkin şu notları düştüler:
“İbrahim Gökçek, 40-45 kiloya düşmüş durumda, aşırı derecede kilo kaybetmiş. ‘sanatımı yapmak istiyorum. Sanatıma engel olunmaya devam edildiği sürece, ölümü göze aldım. Kültür merkezinden alındım, zaten yurtdışına gidip geliyorum. Kaçma şüphem olsa zaten gittiğim yerlerden dönmezdim. Tutuklu olmam sanatıma darbedir’ diyor.
İbrahim Gökçek, sanatını özgürce yapabilmek için ölümü göze alıyor. Herkesle aynı fikirde olamazsınız, fakat yaşam hakkı kutsaldır. Bu nedenle aynı düşünceyi paylaşmasa dahi herkes İbrahim Gökçek için kaygılanmalı.

Polat: “İbrahim, bir yanıyla yaşama tutunuyor, bir yanıyla ölüme yürüyor.”

İzmir Milletvekili Mahir Polat da, İbrahim Gökçek’i ziyaretlerine ilişkin şunları belirtti:
“İbrahim Gökçek, bir yanıyla yaşama tutunuyor, bir yanıyla ölüme yürüyor. 2019 yılının ilk aylarında tutuklanmış ve hala ortada iddianame dahi yok. Böylesi bir hukuksuzlukla karşı karşıya. Bu hukuksuzluğa karşı ölümü orucuna girmiş fakat yaşamdan vazgeçmiş değil. Besteler yaptığını tiyatro oyunları yazdığını söyledi. Gitar çalmak istediğini söyledi.
Gökçek, “Pir Sultan Abdal neyse ben de oyum. Taleplerimiz; İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması, Yorum konserlerinin engellenmemesi, hakkımızdaki davaların düşürülmesi” diyor.
Yaşam hakkı kutsaldır, insanlar yargılanacaksa bu hukuk çerçevesinde adil bir şekilde yapılmalı.”

*

Polat: “Kozağaçlı, kendi durumunu konuşmayı tercih etmedi.”

Aydoğan, hapishanede Selçuk Kozağaçlı ile de görüştüklerini, bu görüşmede Kozağaçlı’nın ölüm oruçlarına dikkat çektiğini belirterek şöyle dedi:
“Selçuk Kozağaçlı … Ölüm oruçlarına değindi; sanatçıların sanatlarının engellenmemesi gerektiğini, bir yargılama yapılacaksa dahi bunun tutuksuz olarak yapılabileceğini ifade etti.”

Mahir Polat da, Kozağaçlı ile yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları vurguladı:
“Selçuk Kozağaçlı, kendi durumunu konuşmayı pek tercih etmedi. Gündeminde Grup Yorum üyelerinin açlık grevi vardı. Grup Yorum üyelerinin taleplerinin karşılanabilir talepler olduğunu ifade etti. Duyarlılık çağrısı yaptı ve kamuoyuyla paylaşmak üzere “En çok acıyan yerimiz; en çok konuştuğumuza dönüşüyor. Yorum ölüm orucunda” şeklinde bir not paylaştı.”

*

Polat ve Aydoğan: “Kavala’ya karşı kan davası güdülüyor”

CHP Milletvekilleri Turan Aydoğan ve Mahir Polat, Silivri Hapishanesi’nde Osman Kavala ile de görüştüler. Milletvekillerinin bu görüşmeye ilişkin aktardıkları ise şunlar:

“Osman Kavala’nın sağlığı ve morali gayet iyi. Mahkemenin AİHM kararına uyarak tahliye kararı vermesini bekliyor. Şunun altını çizmek gerekiyor; Kavala bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarından biridir; kendisine yapılan kan davasıdır.
“Osman Kavala ise; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hakkında verdiği ihlal kararının mahkeme tarafından uygulanmamasına değindi. Bu hukuksuzluk AİHM kararına sürdürülüyor. Osman Kavala, hukukun hiçe sayılmasına rağmen umutsuz değil.”

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.