Hendek Katliamının Patronları Hem Öldürüp Hem 1.8 Milyon TL. Dava Açmışlar

Hendek havai fişek fabrikasında 7 işçi hayatını kaybetti, 126 kişi yaralandı.  

Ve bu katliam fabrikanın sahibi patronların ilk katliamı değildi. Aynı fabrikada 6 kez patlama olmuştu ve bundan önce de 6 kişi yaşamını yitirmişti. Ancak hiç bir sorumlu cezalandırılmamıştı.

2014’te yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçi Yılmaş Şapoğlu’nun eşi Nevin Şapoğlu’na 1.8 milyonluk dava açmışlar.

Nevin Şapoğlu katliamla yaşadıklarını tekrar yaşamış gibi olduğunu dile getirdi.
Aynı fabrikada 6 yıl önce yaşanan patlamada eşini kaybeden Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik dava açtı. Nevin Şapoğlu, fabrika sahiplerinin ev ve maaş teklifini de geri çevirdi. Ancak şirket zarara uğradığı gerekçesiyle 1.8 milyon liralık karşı dava açtı.

Sözcü gazetesine anlattığı olayla ilgili Şapoğlu Biz sesimizi duyurabilseydik gerçekten bizi yetkililer dinleyip tedbirler daha sıkı alınabilseydi bugün bu kadar insanın canı yanmayacaktı. Biz inanın o insanların acısını 4-5 gündür bir kez daha yaşıyoruz. O insanların acısını en iyi biz anlarız” ifadelerini kullandı.

Nevin Şapoğlu, eşinin hayatını kaybettiği kaza gününden itibaren fabrikadaki usulsüzlükleri duyurmaya çalıştıklarını ancak kimsenin seslerine kulak vermediğini söyledi. Şapoğlu, ”Orada usulsüz işler yapıldığının ve tedbirlerin alınmadığını da savunmuştuk biz. Bu olay olmadan önce biz bir çok şeyi söyledik. O zaman sesimize kulak verilmedi. Bu olaydan sonrada verileceğini düşünmüyorum” dedi.

Şapoğlu, ”Hayat devam ediyor. Önemli olan üç kuruş parayla hayallerini, hayatlarını satmamaları. Kayın validem ve kayın pederim patlamadan sonra buraya geldiler. 80’li yaşlarındalar. Bakıyorum el ele yürüyorlar. Bizim bu hayatımızı elimizden aldılar. Benim çocuğum her gün tanımadığı babasının resmini alıp yatağında ağlıyor. Hiçbir şey bunun bedelini ödeyemez sözlerini dile getirdi.

”1 MİLYON 800 BİN TL KARŞI DAVA AÇTILAR”

Fabrikadaki yetkililerin kendileriyle iletişime geçmek yerine aracılarla haber yolladığını ifade eden Şapoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kendileri bizle kazadan sonra iletişime geçmedi. Avukatları değil çaycı ve alt düzey çalışanlarıyla haber yolladılar. Bizimle muhatap bile olmadılar. Davanın devam etmemesi ve uzlaşma yönünde 1 daire vermeyi, maaş bağlamayı ve çocukların eğitim masraflarını karşılamayı teklif ettiler. Ama ben kabul etmedim.Beni insan yerine koymadıkları için ve ‘3 kuruş verip susturmaya çalışır’ düşüncesine göre davranmaları beni davaya sahip çıkmama sebep oldu. Karşı taraf bana 1 milyon 800 bin TL karşı dava açtı.”

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.