Fransız fırıncı açlık grevi yaptı, 18 yaşındaki Gineli çırağına oturma izni verildi

Fırıncı açlık grevinde: Çırağım sınır dışı edilmesin

Fransa’nın doğusundaki Besançon kentinde Gineli çırağı hakkındaki sınır dışı kararını protesto için 3 Ocak’ta açlık grevine başlayan ve hastaneye kaldırılan fırıncı, ünlülerin de desteğiyle kampanyaya dönüşen eylemini kazandı. Sınır dışı kararı iptal edilen çırağa oturma izni verildi.

Hak verilmez alınır

Kendilerini dünyanın efendisi zanneden emperyalist devletlerin hemen tamamında oturum hakları verilmiyor, gasp ediliyor, tehdit aracı olarak kullanılıyor.

Traore ülkeye 16 yaşındayken bir göçmen teknesiyle tek başına gelmişti. Traore çıraklık eğitimi aldıktan sonra Eylül 2019’da Ravacley’nin yanında çalışmaya başladı.

Ancak 18 yaşına girdiği için yasal koruması kalkan Traore hakkında sınır dışı kararı çıktı.

“Çalışkanlığına hayran olduğunu” söylediği Traore hakkındaki kararın iptali için dava açan Ravacley, duruşmanın yapılacağı 26 Ocak’a kadar açlık grevi yapma kararı aldı.

12 gün süren açlık grevinin sonucunda Ravacley’in talebi kabul edildi ve İçişleri Bakanlığı’nın sınırdışı kararı iptal edildi…

İmza kampanyasına 420 bin kişi destek verdi

Bir hafta içinde sekiz kilo veren ve fenalaşarak hastaneye kaldırılan Racavley’nin girişimine destek için internette başlatılan imza kampanyasına 420 bin kişi destek verdi.

Sosyal ağlarda paylaşın