FİLİSTİN DİRENİŞİ AĞIR KUŞATMA VE BOMBARDIMAN ALTINDA DA İŞGALCİYİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

Filistin Direniş örgütleri, işgalci İsrail’in ağır saldırıları ve kuşatması altında, karşı saldırılar gerçekleştirmeye devam ediyorlar.
İsrail’e yönelik eylemlerde özellikle, Kassam Tugayları, FHKC ve FKDC’nin eylemleri ön plana çıkıyor.
Öte yandan Lübnan Hizbullah’ı da İsrail’e yönelik eylemler gerçekleştirmeye başladı.

Aşağıda son dört günde gerçekleştirilen eylemleri özet olarak derledik.

22 Ekim:

= FHKC-Genel Komutanlık örgütünün silahlı kanadı Cihad Cibril Tugayları, Gazze Şeridi’ne roket saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

= FDKC – Ulusal Direniş Tugayları, Sufa askeri bölgesini çok sayıda havan topuyla hedef aldıklarını açıkladı.

= Hizbullah 22 Ekimde yaptığı açıklamada şu eylemleri üstlendiğini duyurdu:

  • Doviev Kışlası civarında işgal güçlerine ait bir Hummer aracı güdümlü füzelerle vuruldu ve mürettebatı öldürüldü. Bölgeye intikal eden bir tank da güdümlü füzelerle vuruldu.
  • Honin Kışlası’ndaki (Ramim) bir piyade kuvveti hedef alındı ve kayıplar verildiği gözlendi.
  • Hanita bölgesi güdümlü füzelerle hedef alındı.
  • Şeba Çiftlikleri’ndeki Ruveysat El Alam bölgesi ve Kefer Şuba Tepeleri füzeler ve silahlarla vuruldu.

21 EKİM

= FHKC-Ebu Ali Mustafa Tugayları, Cibaliye’nin doğusunda konuşlanan işgal ordusunu 120 mm’lik havan toplarıyla hedef aldıklarını açıkladı.

= FHKC-Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları, sivillerin hedef alınmasına karşı Gazze’nin doğusundaki işgal askerlerini ve mevzilerini havan toplarıyla vurduklarını açıkladı.

= FHKC, kurtuluş hareketlerini, siyasi partileri, sendikaları, aktivistleri ve tüm vicdan sahibi insanları Siyonist devlete, işbirlikçilerine ve destekçilerine karşı ellerinden ne geliyorsa yapmaya ve Filistin halkına destek vermeye çağırdı.

= FDKC-Ulusal Direniş Tugayları, sabah saatlerinde Sabah da Yad Mordechai bölgesindeki işgal askerlerini hedef aldıklarını, daha sonra gerçekeştirdikleri saldırıda da Meflasim’i ağır kalibreli havan toplarıyla vurduklarını açıkladı.

= Hizbullah, Şeba Çiftlikleri ve Kefer Şuba Tepeleri’ndeki İsrail askeri tesislerini hedef aldı. İşgalci İsrail, Hizbullah’ın bu eylemine orman alanlarını bombalayarak karşılık verdi.

20 EKİM
= Kudüs Tugayları, Gazze’de sivillerin hedef alınmasına karşı Kudüs’e roket saldırısı düzenledi.

= FDKC-Ulusal Direniş Tugayları, Kissufim’i yeniden havan toplarıyla hedef aldı.

19 EKİM
= FDKC-Ulusal Direniş Tugayları, Kissufim askeri bölgesini havan toplarıyla hedef aldıklarını açıkladı.

= Kassam Tugayları, Han Yunus’un doğusunda İsrail’e ait Merkava-4 tankını vurdu.

= Nur Şems kampında 5’i çocuk 13 kişinin İsrail tarafından katledilmesinden sonra, direnişciler misilleme eylemi yaptı. Direnişçilerin kurduğu pusuda İsrail ordusundan bir binbaşı öldürülürken çok sayıda işgal askeri de yaralandı.

= FHKC-Genel Komutanlık, Gazze Şeridi’ndeki yerleşimlere roket saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

= FHKC’nin silahlı kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları’nın Batı Şeria’daki Sözcüsü Ebu Mansur, Dehişe kampına saldıran işgal güçlerini kurşunlarla hedef aldıklarını duyurdu.

= FHKC – Ebu Ali Mustafa Tugayları, Gazze Şeridi’nde işgal ordusunun bulunduğu konuşlanma noktalarına havan toplarıyla saldırı düzenledi.

= Tulkerem’deki Nur Şems kampında işgal ordusuna düzenlenen bombalı saldırıda biri ağır 10 işgal askeri yaralandı.

= FDKC-Ulusal Direniş Tugayları, Feccah askeri bölgesini havan toplarıyla hedef aldıklarını açıkladı.

= Kassam Tugayları, Netivot’a roket saldırısı düzenledi.

= FDKC – Ulusal Direniş Tugayları, Sufa askeri bölgesini havan toplarıyla hedef aldıklarını duyurdu.

DİRENİŞ ÖRGÜTLERİ ARASINDA ORTAK KOORDİNASYON:

Özellikle İsrail’e yönelik ağır silahlarla, üzelerle gerçekleştirilen eylemlerde Kassam Tugayları, FHKC, FDKC öne çıksalar da, diğer Filistin direniş örgütleri de güçleri ölçüsünde eylemler gerçekleştiriyorlar.

Birçok Filistin örgütünü içinde barındıran “Ortak Operasyon Odası” tarafından yapılan açıklamada örgütler arasında bir koordinasyon olduğunu duyuruyor. Açıklamada özetle şöyle denildi:
“Filistin Direnişi, Direniş Ekseni ile sürekli, yoğun ve tam koordinasyon içinde…
Filistin direniş grupları ve direniş ekseni güçleriyle ortak operasyon odası, sürekli, yoğun ve tam koordinasyon içinde çalışmaktadırlar. Örgütler arasında veri alışverişinde bulunulmakta, Lübnan ve Filistin konusunda atılması gereken adımlar atılmaktadır.
dığını bildirdi. Cepheler üzerinde mutabakata varıldı ve iki alandaki saha çalışması, sahadaki durum ve mevcut siyasi adımlarla bağlantılı olarak operasyon odasının vereceği karara bağlı hale geldi.”

Sosyal ağlarda paylaşın