Esad: “IŞİD’in iki ortağı var, Erdoğan ve Amerikalılar…”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Russia Today gazetesine IŞİD ve Suriye’nin bugünkü durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
Esad’ın açıklamalarında en dikkat çekici noktalardan biri de, IŞİD’in petrol zenginliğine ilişkin yaptığı vurguydu.
Esad bu konuda şöyle dedi:
“IŞİD terör örgütünün 2014 yılından bu yana Suriye petrolünün çalınmasında iki ortağı bulunuyor, bunların biri Recep Tayyip Erdoğan ve zümresi ile her zaman başka ülkeleri gasp etmeye çalışan Amerikalılardır.”

IŞİD, Petrolü Bakkalda Satmıyordu


Bilindiği gibi, IŞİD’in bu ölçüde güçlenmesinde belirleyici olgulardan biri de; petrol kuyularının olduğu bölgeleri işgal edip günlük milyonlarca dolarlık bir gelire sahip olmasıdır.
IŞİD’in emperyalizmin besleyip büyüttüğü bir örgüt olduğunun en bariz göstergesi de IŞİD’in bu petrolu nasıl satabildiğinde gizlidir.
Öyle ya, tankerler dolusu petrol, bakkal dükkanında satılmadı.
O petrolü alıp Uluslar arası piyasaya süren yine emperyalist petrol tekelleriydi.
Eğer emperyalistler, başlangıçta gerçekten IŞİD’i engellemek isteselerdi, petrolün satılmasını engellerlerdi. Ama bunu yapmadılar.
Tersine..
Esad açıklamasında işte bu gerçeği dile getiriyor.

Esad: “Düşman Türk halkı Değildir”


Devlet Başkanı Beşar Esad, Russia Today’a açıklamalarında, emperyalistlerin ve işbirlikçilerin kışkırtmalarına karşın, Türkiye’yle dostluk düşmanlık sorununu nasıl gördüğünü şöyle açıkladı;
“Türk halkı komşumuzdur. Ortak tarihimiz vardır. Türk halkını kendimize düşman ilan edemeyiz. Düşman Erdoğandır, politikaları ve zümresidir”.
Amerika’nın IŞİD petrolündeki ortaklığını vurgulayan Esad, bunun ABD açısından bir istisna olmadığını da belirtiyor:
“Amerikalılar her zaman başka ülkeleri değişik yollarla gasp etmeye çalışıyorlar. Sadece petrol, para veya mali kaynakları değil haklarını da çalıyorlar.”

Esad’dan ABD’ye: “Bağdadi’nin cesedini neden göstermiyorlar?”


Beşar Esad, Russia Today’daki açıklamalarında, ABD’nin Bağdadi’nin öldürüldüğü açıklamasına da “şüpheyle” bakmak gerektiğini söyleyip, Bin Ladin’in ve şimdi de Bağdadi’nin cesetlerinin gösterilmemesine dikkat çekiyor. Esad’ın bu konudaki değerlendirmesi şöyle:
“Bağdadi, rolünü oynamak üzere ABD tarafından hazırlandı ve biz onun öldürüldüğüne inanmıyoruz. Belki gerçekten öldürülmüştür ancak asıl konu, ABD’nin bu ölüm üzerinden son yıllarda teröre verdiği desteği gölgeleyip kendisini aklama çabasıdır. Saddam Hüseyin yakalandığında onu gösterdiler, idam edilme görüntülerini yayınladılar. Çocukları öldürüldüğünde de görüntülerini yayınladılar. Aynıa şey Kaddafi için de geçerli. Ayrıca, Bin Ladin’in cesedini neden göstermediler, Bağdadi’nin cesedini neden göstermiyorlar? Bu, ABD’nin teröre karşı olduğunu gösteren bir yalan hikayedir.
Belki öldürülmüştür çünkü Bağdadi şahıs olarak zamanını doldurdu ve artık yeni birine ihtiyaçları var. Hatta belki de, IŞİD’in ismini tamamen değiştirip IŞİD’i Suriye hükümetine karşı kullanacak yeni bir formata büründürmeye çalışıyorlar.”

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.