Doğayı zehirleyene değil koruyana ceza: Kaz dağları için oturma eylemine 525 bin TL ceza kesildi

425 gündür altın arama projesine karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” tutan çevrecilere ve onlara destek olan çevre halkından insanlara, 525 bin lira idari para cezası kesildi. Gerekçe olarak korona virüsü önlemlerine uyulmaması gösterildi. 

Alamos Gold şirketinin Kazdağları’nda siyanürlü altın arama projesine karşı çevreciler 425 gündür ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ tutuyor.

“Kazdağları’ndaki yüzbinlerce ağacı ve barındırdığı yaşamı yok edenler yerine bize cezalar kestiler” diyen eylemciler, hacizle karşı karşıya kaldı.

 “Yaşanan salgın bahane edilerek toplamda 500 bin lirayı aşan para cezalarıyla karşı karşıya bırakıldık. Kesilen cezalara itiraz ettik, hukuki süreci başlattık ancak bu süreç tamamlanmadan haciz emirleri gelmeye başladı” diyerek çağrıda bulundular..

Kendi çıkarları için, altın bulmak uğruna Kazdağları yok edilmek isteniyor. Yaşadığımız toprakları zehirliyorlar bir emperyalizm işbirlikçisi patronun kârı için.

Bu proje çerçevesinde yüzbinlerce ağaç kesildi ve yaklaşık 400 bin ağaç kesileceği söyleniyor.

Kendi karları için Kazdağlarını yok etmekle birlikte hayvanlar evsiz, sular ise zehirlenmiş olacak..

Eylemciler “350 bin ağacı katledip, kurdu kuşu sincabı yuvasından eden Alamos Gold’un altın madeni projesine karşı 425 gün kar kış, yağmur fırtına demeden çadırlarımızla nöbet tuttuk. 4 mevsim geçirdik gözümüz gibi koruduğumuz Kazdağları’nın yamacında. Alamos Gold’un patlatıp yok etmek istediği Balaban Tepesinin eteğinde çadırlarımızda uyuduk, o bize göz kulak oldu biz de ona. İçme suyumuz zehirlenmesin, daha fazla ağaç kesilmesin diye her türlü zorluğa rağmen mücadelemizden vazgeçmedik. Maden işletmesi kapanana ve tahrip ettikleri alan onarılana kadar Kazdağları’nı terk etmeyeceğimize, haklı mücadelemizi kazanana kadar direneceğimize, her ağacı tek tek savunacağımıza söz verdik.” dedi.

Yaptıkları açıklamalar sonrasında çevrecilere destek amaçlı internet üzerinden yardım kampanyası başlatıldı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.