Doğa katliamına son hız devam

Kırklareli’nde doğa harikası Istranca ormanlarının da bulunduğu Kapaklı köyünde kapasite artışı isteyen taşocağı için 144 bin 871 ağaç kesileceği ortaya çıktı.

Kapaklı köyünde kalker ve dolomit ocağını işleten şirket kapasite artışı talep etti.

Yani daha fazla kâr etmek, daha fazla yeraltı zenginliğini çalmak için orman yok etme izni istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran işletme, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu da sundu. Arazilerin tarla vasfında olması nedeniyle sahiplerinden alınacağı ifade edilen raporda, bölgedeki ağaç türlerinden de söz edildi. Raporda 144 bin 871 ağaç kesileceğine dikkat çekilerek “Ancak, proje alanında eşzamanlı faaliyet olmayacağı için ocak üretim alanı genişledikçe ve peyderpey alınan orman izinlerine göre kesim yaptırılacaktır. Toplam proje süresi – ocak ömrü dikkate alındığında bir taraftan rehabilite edilen ve ağaçlandırılan alanların da olacağı söz konusudur” denildi. 

Ayrıca üretim sırasında dinamit kullanılacak.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, “‘5 bin, 10 bin, 50 bin derken yaklaşık 145 bin ağaç keseceğiz’ diyorlar. Istrancalar kaybedilirse Trakya bitecek ama aslında İstanbul da bitecek. Suyu nereden bulacaklar” diye sordu. 

Sanılmasın ki AKP iktidarı İstanbul’un suyunu düşünecek. Patronları daha zengin etmek için iktidarda olan AKP, bu talebi de karşılayacaktır. Doğanın katledilmesi, suyun kirlenmesi, ormanların kesilerek halkın nefessiz kalması AKP iktidarının umuru değildir. Bundan önce benzeri doğa katliamlarının tamamına onay veren AKP iktidarı bu katliama da onay verecektir….

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.