Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’ne polis baskını

Rosa Kadın Derneği bu sabah 5 sularında polis tarafından saldırıya uğradı ayrıca çok sayıda Kürt siyasetçinin evinede baskın düzenlendi.

Baskında, polislerin kapıyı kırarak içeri girdiği acıklandı.çok sayıda üye ve yöneticisi gözaltına alındı Polis den baskın gerekçesi hakkında bir bilgi verilmezken, dernekte arama yapıldığı ve tüm kayıt evraklarına el konulduğu öğrenildi. 

Dernek sosyal medya üzerinden dayanışma çağrısı yapıldı:  “Kadınların şiddete maruz kaldığı bu ortamda bizler derneğimizi kurduğumuz günden bu güne hiç durmadan çalıştık ve mücadele ettik. Bu gün de Derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!.” 

Ev baskınlarında gözaltına alınan isimler şöyle: Rosa Kadın Derneği Kurucu üyeleri Narin Gezgör ve Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş, Nazile Tursun, Rosa Kadın Derneği Yöneticisi Fatma Gültekin. 


Gözaltına alınanlar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Urfa’da gözaltına alınan Narin Gezgör’ün ise sağlık kontrollerinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirileceği öğrenildi.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.