Bir haftada 23 sağlık emekçisi salgından yaşamını yitirdi

TTB 6 Aralık’tan bugüne kadar 23 sağlık çalışanının salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Korona salgını ile ilgili günlük rakam açıklamanın dışında hiç bir şey yapmayan AKP iktidarı sağlık emekçilerinin dahi iş güvenliği için gerekli önlemleri almıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 salgınındaki 9 aylık sürede 242 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini açıkladı. TTB tarafından hazırlanan “siyah kurdele” sayfasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının bilgilerine yer verildi.

Tam 242 sağlık emekçisi. Sağlıkçılarının güvenliğini sağlamak bir yana salgından hayatını kaybedenlerin ailelerine her hangi bir hak tanınmıyor. Çünkü AKP geçtiğimiz günlerde Covid-19’u meslek hastalğı olarak kabul etmedi.
Dünyada bir çok ülke Covid-19’u meslek hastalığı kabul etti. Bu ülkeler arasında, Belçika, Malezya, Meksika, Almanya, İtalya var.  Ancak en fazla sağlık emekçisinin hayatını kaybettiği ülkeler arasında olan ülkemiz bu hastalığın meslek hastalığı kabul eden ülkeler arasında değil.

Bir haftada hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin isimleri şöyle :

Dr. Erçin Öztürk (İstanbul Dermatolog) Dr. Adnan Kömüroğlu (Isparta-Ortopedi Uzmanı) Müsellim Can (Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü-Çevre Sağlığı Teknisyeni) Dr. Ertaç Altuner (İstanbul-KBB Uzmanı) Ömer Faruk Bodur (İskenderun Devlet Hastanesi-Güvenlik görevlisi) Ahmet Koyunoğlu (Samsun-Eczane Teknisyeni) Ahmet Uncu (Eczacı-Maraş) Bekir Kaya (Muğla-Sağlık işçisi) Ömer Demir (Afyon-Eczane Teknikeri) Hakan Tekingül (Kastamonu Bozkurt Devlet Hastanesi-Güvenlik Görevlisi) İsmail Düzağaç (Afyonkarahisar-Eczacı) Osman Karadavut (Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi-Anestezi Teknisyeni) Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu (Manisa -Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi) Dr. Metin İber (İzmir- KBB Uzmanı) Dr. Hamdi Kandilcioğlu (İzmir-Psikiyatri Uzmanı) Nazım Yiğit (Konya-Eczacı) Rıdvan Mutlu (Aydın-Eczacı) Dr. Mustafa Kartal (İstanbul-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) Mücahip Etil (Manisa-Acil Servis görevlisi) Fikriye Çakmak (Hatay-Hemşire) Dr. Ali Osman Gayret (Ankara-Radyoloji Uzmanı) Abdurrahman Aygün (Osmaniye-Sağlık İşçisi) Süleyman Koca (Denizli-Eczacı)

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.