BİMEKS: “Vedat Akgiray Ders Verme, Hakkımzı Ver!”

“Hırsıza hırsız demeye, Boğaziçi Üniversitesi’ne gitmeye devam edeceğiz” diyerek, Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren patronları Vedat Akgiray’ı protesto ettikleri için gözaltına alınan BİMEKS işçileri serbest bırakıldı.

4 yıldır gasp edilen tazminat ve maaşlarını almak için birleşen 1500 BİMEKS işçisi yaptıkları açıklamada:

“Biz 1500 BİMEKS işçisi olarak Türkiye’nin elektronik devi denilen BİMEKS’in bünyesinde yıllarca çalıştık. 2016 yılında maaşlarımızı alamamaya başladık. BİMEKS’in patronlarından Vedat Akgiray, SPK Başkanlığı döneminde BİMEKS’in hisse değerleri ile oynayarak borsa vurgununu gerçekleştirirken soygunun lisansını yaptı. Biz BİMEKS işçilerini soyma planı ile de master tezini yazmış, haberimiz yoktu. Vedat Akgiray bizi soydu, Boğaziçi Üniversitesi’nde finans profesörlüğüne devam ediyor. Diğer patron Murat Akgiray, maillerinde dini referanslara yer vererek bize ‘aynı gemide’ olduğumuzu söyledi, dişimizi sıkmamızı istedi. Bu arada mağazadaki ürünler peyderpey kaybolmaya başladı.”


“AKGİRAYLAR TARAFINDAN SOYULDUK”

“Aynı yıl genel merkezi Almanya’da olan Alcan Systems adlı bir şirket ortaya çıktı. Yazbim gibi bilançoda görünen, görünmeyen birçok paravan şirket kuruldu. Alcan Systems’in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Murat Akgiray’ın oğlu Ahmet Akgiray oldu. Murat Akgiray bizi soydu, ticari hayatına devam ediyor. Ahmet Akgiray bizi soydu; Özyeğin Üniversitesi’nde akademisyenliğe, Türkiye Uzay Ajansı’nda görevine devam ediyor. BİMEKS Yönetim Kurulu’nu 2018’de dağıttılar ve bizlerin, 1500 BİMEKS işçisinin içeride kalan maaş ve tazminat haklarımızı gasp ettiler. Şimdi ‘dava açsaydınız’ diyeceksiniz. Açtık. Davaları kazandık, icra takipleri de yapıldı. Ama BİMEKS patronları öyle bir oyun kurmuşlar ki hukuken önümüz tıkalı. İstanbul’da bir küçük ofiste ‘faaliyetime devam ediyorum’ diyor BİMEKS. İcra kâğıtlarımız kapıya gelince, çöpe atılıyor. Tanıdığımız vekilleri devreye sokalım, belki oradan bir şey çıkar dedik, kimse elini taşın altına koymadı” dendi.


“REKTÖRLÜĞÜ UYARIYORUZ”

Bunun üzerine Türkiye’nin her yerinden 1500 mağdur işçi olarak bir araya geldiklerini anlatan işçiler, açıklamalarına şöyle devam etti: “Hakkımız olanı sadece kendi mücadelemizle alabileceğimizin farkına vardık. Türkiye’nin dört bir yanında eylemlerimizle sesimizi duyuruyoruz. Bugün bizi soyanların aklı Vedat Akgiray’ın profesörlük yaptığı Boğaziçi Üniversitesi kapısının önündeyiz. Türkiye’nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri nasıl oluyor da bünyesinde bir hırsızı barındırıyor? Barındıramaz!

Buradan Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne sesleniyoruz: Ya Vedat Akgiray’ı işten atacaksınız ya da bizim sorunumuzu çözmesi için masaya oturtacaksınız! Hırsız profesörün soygun dersi vermesine müsaade ederseniz biz de kapının önünde direniş dersi veririz. Maaş ve tazminatlarımız ödenmezse buraya direniş çadırını kurarız. Kimse artık bizim aklımızla oynayamaz, direne direne kazanacağız!”

POLİS Saldırdı

İşçilerin bu açıklamalarının ardından okul kapısı önünde konuşlanan çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınan BİMEKS işçileri ve eyleme desteğe gelen Öğrenci Komiteleri’nden gençler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.