Baskılara Karşı Yeni Açlık Grevi Direnişleri:

Konya Seydişehir T Tipi Hapishanesi’nde baskı ve işkenceye uğrayan 6 tutsak, ailelerini arayarak açlık grevine başladıklarını söyledi. Ailesiyle konuşan tutsaklardan Yılmaz Uçar, “Biz bu zulme artık dayanamıyoruz ve açlık grevine başlıyoruz” dedi.

Gizli tanık ifadesiyle 5,5 yıldır tutuklu Yılmaz Uçar. Tanımadığı bir insanın ifadesinden tutuklu olması yetmiyormuş gibi 2 yıldır bulundukları hapishanede işkence görüyor. İşkenceye maruz kalarak kafasına 15 kanca atıldı tutsaklardan Yılmaz Uçar’ ın.

Yılmaz Uçar’ın kardeşi Hekim Uçar, ağabeyinin işkence gördüğünü söyleyerek, “Abim Van T Tipi Cezaevi’nden hiçbirimize haber verilmeden Konya’ya götürüldü. Sürgün gittiği Seydişehir T Tipi Kapalı Cezaevi’nin girişinde çıplak arama ve şiddete maruz kaldı. Daha sonra geçen 2 yıllık süreçte de bu işkence durmadı. Abim bizi aradığında gardiyanların ‘Her sabah tekbir getirip sayı yapacaksınız’ diye onlara tehdit edildiklerini söyledi. Buna karşı çıkan abim ve arkadaşları sürekli hücre cezası ve işkence altında kaldılar. Kardeşim bir hafta önce arayarak, ‘Ben artık dayanamıyorum. Sürekli baskı ve zulüm var. Biz bu baskıya karşı dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Sesimizi duyulmasını istiyoruz’ dedi” dediğini söyledi .

Ağabeyi ve 5 tutsak arkadaşının bir haftadır açlık grevi eylemine başladıklarını kendisine iletildiğini söyleyen Uçar, “Bize yaşatılan bu kadar acıya artık ‘yeter’ diyoruz. İnsan Hakları Dernekleri ve kamuoyunu bu duruma karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ağabeyim bir gün önce bizi aradı ama biz daha konuşma başlamadan telefon kesildi. Abim son olarak ‘Sizi aramazsak kötü şeyler olacağını bilin’ dedi bana. Çağrımız milletvekilleri ve hukukçuların cezaevine giderek inceleme yapmasıdır” dediğini söyledi .

Yılmaz Uçar’ ın ailesinin verdiği bilgiye göre, Yılmaz Uçar ve 5 arkadaşı işkencelerin son bulması için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girdiklerini açıkladı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.