Baba Kemal Gün, Kızım İçin Direneceğim

İstanbul (GHA) Faşist AKP iktidarı tarafından 20 Aralık 2022’den bu yana tutuklu olan PSAKD Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün babası Kemal Gün, açlık grevine başladığını duyurdu.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Kemal Gün, “Bana başka bir imkân bırakmadılar. Kızım serbest kalana kadar direneceğim” dedi.

Kemal Gün, düzenlediği basın toplantısında, 15 Aralık 2022’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube Yöneticisi ve Saymanı Şimal Deniz’in, 16 Aralık’ta da PSAKD Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün gözaltına alındığını ve ardından 20 Aralık’ta tutuklandıklarını ifade ederek, “Kızım 13 aydır tutuklu. Hiçbir suçunun olmamasına rağmen itirafçıların beyanlarıyla kızım tutuklu ve duruşmayı 28 Mart’a ertelediler” şeklinde konuştu.

“Kızım Bırakılana kadar direneceğim”

Konuşmasına devamla Gün, “Haksız ve hukuksuz bir şekilde kızımı tutukladılar ve Antalya Manavgat S Tipi Hapishanesi’ne sürgün ettiler ve tek kişilik hücrede kalıyor. Sürekli kızıma baskı ve işkence yapıyorlar. Biz Aleviyiz, yolumuzdan dönmeyiz. Biz Kerbela’da Hz. Hüseyin olduk, başımız kesildi. Pir Sultan Abdal olduk, darağacına çıktık. Hallacı Mansur olduk, diri diri derimiz yüzüldü. Hacı Bektaş Veli olduk, ihanete uğradık. Dersim’de Seyit Rıza olduk, Alevi olduğumuz için darağacına çıktık ve soykırıma uğradık. Biz yolumuzdan asla dönmeyiz. Kızımın 28 Mart’ta duruşması olacak, o tarihe kadar açlık grevi eylemini sürdüreceğim, çünkü bana başka bir imkân bırakmadılar. Kızım serbest kalana kadar direneceğim” dedi.
GHA

Sosyal ağlarda paylaşın