Avukat Örgütlerinden Boğaziçi Direnişine Destek: Kayyım rektöre karşı öğrencilerin yanındayız

 

Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’yu rektör olarak ataması öğrenciler tarafından protesto ediliyor. 36 öğrencinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan avukatlar, “Kayyım rektöre karşı öğrencilerin yanındayız” dedi.

Kayyım siyasetinin iktidar tarafından uzun bir zamandır hukuksuzca yürütüldüğü ve bu yöntemle belediyelere, üniversitelere ve derneklere kadar toplumun tüm iradesine karşı bir saldırı aracı olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada, “Üniversite rektörlerinin seçimleri, 12 Eylül Rejimi tarafından göstermelik hale getirilerek üniversite bileşenlerinin iradesini hedef almış, rektörü seçme hakkı yürütme erkine tanınmıştır. Ancak 15 Temmuz sonrası çıkarılan OHAL KHK’ları ile göstermelik olarak yapılan seçimler dahi kaldırılmış ve Cumhurbaşkanı’na, tek başına rektör atama yetkisi verilmiştir” denildi. 

 

 

“İKTİDAR, ANTİDEMOKRATİK YÖNETİM TARZININ DOZUNU ARTIRDI”

Öğrencilerin ve akademisyenlerin anayasal haklarını kullanarak protesto gerçekleştirdiği vurgulanırken, “Kayyum rektörün görevden alınması istemiyle bir araya gelen öğrenciler, polis ve özel güvenlik birimleri tarafından hukuka aykırı şekilde saldırıya uğramıştır. Bu kayyum siyasetine karşı protesto, bilimsel ve akademik özerkliğe sahip çıkma tavrı, başta Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler, öğrenciler olmak üzere toplumda da büyük destek bulmuştur. Siyasi iktidar, öğrencilerin haklı taleplerini bastırmak amacıyla; antidemokratik yönetim tarzının dozunu artırmış, normal şartlarda savcılık tarafından çağırılsa ifade vermeye gidebilecek öğrencileri sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen ev baskınlarıyla gözaltına almıştır. 28 kişiye yönelik yakalama ve gözaltı kararı verilmiş, 17 öğrencinin kapıları ve evlerinin duvarları dahi kırılmış, ev sakinlerinin başına silah dayanmış; darp, tehdit hakaret gibi hukuk dışı uygulamalara girişilerek gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

‘İKİ ÖĞRENCİYE ÇIPLAK ARAMA YAPILDI’

Gözaltına alınan iki öğrenciye çıplak arama yapıldığı belirtilirken, “Polisler öğrencileri yere yatırarak zorla pantolonlarını yırtmıştır. Bir öğrenci kafası defalarca yere vurulmak suretiyle darp edilmiş, gözaltı esnasında ters kelepçe yapılarak öğrenciler işkenceye maruz bırakılmıştır. Akabinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan gerçek dışı açıklamalarla yaşanan süreç devlet eliyle kriminalize edilmeye çalışılmıştır. Bu sabah ise gözaltı listesi genişletilmiş, tekrar insanlık dışı ve işkence niteliğindeki uygulamalarla gözaltındaki öğrencilerin sayısı 36’ya yükselmiştir. Bir yandan ise İstanbul Valiliği salgını gerekçe göstererek tamamen keyfi bir biçimde Beşiktaş ile Sarıyer ilçelerinde düzenlenecek bütün toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamış, Boğaziçi Üniversitesi çevresi adeta bir cezaevine dönüştürülmüştür” denildi.

Kayyım uygulamalarına son verilmesi, gözaltında işkence ve hukuk dışı uygulamaların sona erdirilmesi ve sorumlular hakkında soruşturma açılması, tüm öğrencilerin koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini belirten avukat grupları, öğrencilerin haklı taleplerinin yanında olduklarını belirttiler.

Açıklamada imzası bulunan gruplar:

Avukat Dayanışması

Avukat Hareketi

Çağdaş Avukatlar Grubu

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube

Demokrasi İçin Hukukçular

Katılımcı Avukatlar

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi (HABER MERKEZİ)

 

 

Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.