Antalya’da Esnaftan Korona Protestosu: “Arkadaşlarımızı Açlık Bekliyor”…

Antalya’da turizm sektörü çalışanları korona salgınının başından bu yana uygulanan kapatma uygulamalarını protesto etmek için Attolos Anıtı önünde bir eylem yaptılar. 

Eğlence, yiyecek-içecek ve turizm sektörlerinde çalışanlardan oluşan Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası ve Kent Emekçileri Dayanışması Platformu tarafından gerçekleştirilen eylemde, esnaf konuşmalarıyla korono kısıtlamalarındaki yanlışlık ve adaletsizlikleri ortaya koydular. 

Otel ve Turizm İşçileri Sendikası Antalya Temsilcisi Cafer Yelsalı, platform adına yaptığı açıklamada, korona virüsü pandemisinin ilk görüldüğü 10 Mart 2020’den bu yana, bir kez 76 gün bir kez de 102 gün olmak üzere tüm kafe, kıraathane ve lokantaların kapatıldığını, barlar ve gece kulüplerinin ise 16 Mart 2020’den beri kapalı olduğunu anlattı.

Yelsalı, ‘’Aç kapa, aç kapa koca bir sektörün dengesi bozuldu, düzeni bozuldu, pandeminin bütün yükü esnafa ve çalışanlara yüklendi’’ dedi.

“Arkadaşlarımızı işsizlik açlık bekliyor”.

Otel ve Turizm İşçileri Sendikası Temsilcisi Yelsalı, “çalışanlara 1500 lira ve SGK primleri desteği sözü verildiğini, ancak açıklamanın yapıldığı günden bu zamana kadar netlik kazanmadığını” belirterek şunları söyledi: 

‘’Sektörümüzde maalesef sigortasız çalışmak zorunda kalan arkadaşlarımız fazla, bu sebeple, bu destek bizlere ulaşmayacak! Ekonomik olarak faturalarımızı, kiramızı ödeyebilmek, mutfağımızda aşımızı kaynatabilmek istiyoruz. İş yerlerinin açık olmasının anlamı bizim için budur. Ticaret Bakanlığı 2020 yılında 99 bin 588 esnafın iş yerini kapattığını açıkladı. Her gün onlarca dükkân kapanıyor. Yüz binlerce çalışan arkadaşımızı işsizlik açlık bekliyor.’’

Virüs Kafelerde Bulaşıyor, AKP Kongrelerinde Bulaşmıyor

AKP’nin Korono kısıtlamaları politikasını eleştiren konuşmacıların değindikleri bir nokta da virüs nedeniyle kafeler kapatılırken, AKP kongrelerinin “lebalep” dolu olmasıydı. 

Cafer Yelsalı, konuşmasında bu konuda şu çelişkiye dikkat çekti: ‘’Virüs lokantada, kafede bulaşıyor ama AKP kongrelerinde bulaşmıyor. AKP Rize’de, Trabzon’da, Ordu’da korona virüsü vakalarının en yoğun görüldüğü haftada, sağlık açısından en tehlikeli günlerde kongrelerini yaptı. Binlerce kişiyle kongre yapmak serbest, ama sosyal hayatın devamlılığının sağlandığı birçok işletmede, sosyal mesafe kuralı uygulansa bile oturmak yasak’’.

Sosyal ağlarda paylaşın