Ankara Adliyesi’nde Savunma Zinciri

Bugün Ankara Adliyesi içerisinde Avukat örgütleri ‘savunma zinciri’ oluşturarak çoklu baro yasa teklifini protesto etti.Avukat örgütlerinden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (OHD), Toplumsal Hukuk, Hukukçu Dayanışması, Demokrasi İçin Hukukçular ve Adalet İçin Mücadele üyesi avukatlar Ankara Adliyesi içinde, AKP ve MHP’nin Meclis’e sunduğu çoklu baro sistemine karşı eylem gerçekleştirdi. Ankara Adliyesi’nin beşinci katında bulunan Ankara Barosu odası önünde bir araya gelen avukatlar, tasarıyı protesto etmek için “savunma zinciri” oluşturdu.


Yapılan savunma zinciri eylemine Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Avukat Denizcan Aydın yaptığı açıklamada “Bu yasanın yurttaşları mahkeme salonlarında savunmasız, avukatları karakollarda, adliyelerde ve her alanda örgütsüz bırakmaktır. Biz bu tasarıya karşıyız. Çoklu sistem avukatları, savunmayı tasfiye etmeye yönelik bir girişimdir” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından avukatlar ellerindeki uzun kurdeleyi tutarak adliyenin beşinci katından uzun bir insan zinciri oluşturarak birinci katına kadar uzandı. Ellerinde “Savunma susturulamaz”, “Savunmayı savunuyoruz” ve “Yasaya geçit vermeyeceğiz” yazılı dövizleri taşıyan avukatlar, “Savunma susmadı, susmayacak” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.


ÖLÜM ORUCUNDAKİ AVUKATLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Savunma zinciri oluşturan avukatlar ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek için de “Aytaç, Ebru onurumuzdur” sloganı attı.

Sosyal ağlarda paylaşın

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.