Almanya, Irkçı Faşist NSU davasını el altından kapatmış.

Almanya (GHA) Alman Emperyalizmi, her fırsatta 129ab yasaları ile devrimcilere saldırırken, Irkçı faşist NSU terör örgütü davasında yargılanan iki polis memurunun davasını hasır altı ederek kapattığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; Müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız ve ailesine yönelik ölüm tehdidi içeren mektupların gönderilmesi davası çerçevesinde şüpheli olarak sorgulanan 2 polis memuruyla ilgili dosyanın savcılık tarafından kapatıldığı öğrenildi.

Almanya’da 2000-2007 arasında 8’i Türk 1’i Yunan ve biri de polis olmak üzere toplam 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız ve ailesine yönelik ölüm tehdidi içeren mektupların gönderilmesi davası çerçevesinde şüpheli olarak sorgulanan 2 polis memuruyla ilgili dosyanın savcılık tarafından “delil yetersizliği” nedeniyle kapatıldığı ortaya çıktı. Ajansımızın Frankfurt Main Savcılığının açıklamasına dayandırdığı bilgilere göre; şüpheli 2 polis hakkında “yeterli delilin tespit edilemediği” gerekçesiyle soruşturmanın 7 Aralık 2023’te durdurulduğu bilgisini doğruladı.

Irkçı faşist polislerin, emniyet birimlerinin bilgisayar sisteminden kendisi ve ailesiyle ilgili özel bilgileri alarak yine ırkçı faşist yapılara vermesinin ardından ölüm tehdidi aldığı için 5 yıldır koruma altında yaşadığını basına anlatan avukat Yıldız, savcılığın delil yetersizliği gerekçesiyle dosyanın kapatılması kararına itiraz ettiklerini söyledi.

Yıldız, “Adres, doğum tarihi ve isim gibi özel bilgilerimiz ellerindeydi. Yani o dönem 2 yaşındaki kızımın ismi, doğum tarihi ve benzeri özel bilgileri polis bilgisayarından alındı ve 90 dakika sonra bu bilgilerle tehdit edildik.” dedi.

Konuyla ilgili sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada ise Yıldız, “Masumiyet karinesi geçerlidir. Kızımın verileri Frankfurt’taki 1. Polis Karakolundaki polis memurları tarafından alındı. Tam 90 dakika sonra aynı verilerle tehdit içeren bir faks aldık. Polise karşı açılan davalar düştü. Masumiyet karinesi ama adalet sorunu.” ifadesini kullandı.

Irkçı Faşist NSU’nin suçları nelerdir?

NSU’nun geçmişi:

Almanya’da 2000-2007’de 8′ Türk vatandaşı 1’i Yunan 9 kişinin öldürüldüğü cinayetler uzun süre karanlıkta kalmış, bunların arkasında NSU adlı Neonazi terör örgütünün olduğu 2011’de ortaya çıkmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Terör örgütünün hayattaki tek üyesi olduğu iddia edilen Beate Zschaepe, örgüt arkadaşlarının ölümü üzerine hücre evini ateşe vermiş ve polise teslim olmuştu. Zschaepe, 11 Temmuz 2018’de sona eren davada ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Neonazi terör örgütünün, uzun yıllar boyunca Alman güvenlik birimlerince tespit edilememesi, NSU üyelerinin geçmişte bazı istihbarat muhbirleriyle ilişki kurduklarının ortaya çıkması, Almanya’da büyük tartışmalara yol açmıştı.
GHA

Sosyal ağlarda paylaşın