AKP’den Sağlık Emekçilerine: ÖLÜN!

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde anabilim dalları ve idari birimlere, korona virüsüne yakalanmış sağlık çalışanlarının çalışmasına ilişkin talimat gönderdi.

Rektörlük yazısında, Sağlık Bakanlığı’nın güncellediği “Covid-19 Rehberi”ne işaret ederek, 14 Eylül itibariyle Bakanlık Rehberinde değişiklikler yapıldığına atıfta bulundu. Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ imzalı 3 maddelik yazıda, “PCR testi pozitif çıkan çalışanlarımız PCR testi yapıldığı gün itibariyle 10 gün sonra (klinikte yatan hastalar 14, yoğun bakımda ise 20 gün sonra) yeniden test yapmadan maskeyle çalışmaya devam edecekleridir” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Dicle Üniversitesi, sağlık çalışanlarının Covid-19 semptomu gösterseler dahi, çalışmaları yönünde talimat verdi.

AKP’li yöneticiler koronadan köşe bucak kaçarken kendilerini korumak için her türlü önlemi alıyor.  Ama sıra halka gelince halkı hastalıkla yalnız bırakıyor. Bu da yetmezmiş gibi, dünyada en fazla sağlık emekçisinin koronodan dolayı hayatını kaybettiği ülkelerden biri olan ülkemizde sağlık çalışanlarına “semptom görülse de çalışın” emri veriyor. Yani kısaca ÖLÜN! demeye getiriyor.

 Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Yüksekyayla, 50’si hekim olmak üzere 110 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiği bilgisinin kendilerine ulaştığını açıkladı. Resmi rakam henüz bilinmiyor.

AKP iktidarı koronadan dolayı hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin ailelerinin maaşa bağlanmasını sağlayacak olan Koronanın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi düzenlemesini yapmıyor. İtalya, Almanya, Belçika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Malezya dahil 130’a yakın ülke tarafından Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir


Sosyal ağlarda paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.